ManşetTürkiye

Diyanet İşleri’nden ‘fetva’ haberlerine yanıt: Algı operasyonu

0

Diyanet İşleri Başkanlığı, dün basında geniş yer bulan “baldız fetvası” haberleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “2015 yılında basılan bir kitapta geçen ifadelerin bağlamından koparılarak ve çarpıtılarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili insaftan, vicdandan, gerçeklikten yoksun paylaşımlar yapıldığı” ifade edildi.

‘Ahlaki yozlaşma ve toplumsal felaket’ olduğu öne sürüldü

Dün basına yansıyan haberlerde, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basılan “Fetvalar” kitabının 3’üncü baskısında sorulan bir soruya “baldızla zina yapmanın nikahı düşürmeyeceği” şeklinde yanıt verildiği yazılmıştı.

Bu haberler üzerine yapılan açıklamada Din İşleri Yüksek Kurulu‘nun sorulan sorulara İslam‘ın temel kaynakları doğrultusunda cevaplar veren yetkin bir kuruluş olduğuna dikkat çekildi ve şunlar söylendi:

Fetva konusunda İslam hukukunda köklü bir gelenek ve güçlü bir usul vardır. Nasıl fetva verileceği ve fetvanın sonuçlarının nasıl uygulanacağı bu metodolojiye göre belirlenmektedir. Tüm bunları göz ardı ederek fıkhi metinler ve hükümler üzerine yorum yapmak, yanlış anlaşılmalara ve vahim sonuçlara yol açacak büyük bir cehalettir. Bir kez daha ifade edelim ki zina, Allah’ın açıkça haram kıldığı çirkin bir fiil ve büyük bir günahtır. Bu menfur davranışın aile çevrelerine taşınması, aynı zamanda korkunç bir ahlaki yozlaşma ve toplumsal felakettir. Her mümin tarafından bilinen bu kadar net bir konuda algı operasyonlarıyla zihinleri bulandırmaya çalışmak insanlık dışı bir davranıştır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.