ManşetTürkiye

DİSK asgari ücret talebini açıkladı: Net 2 bin 800 lira!

0

6 Aralık’ta başlayacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları öncesinde, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücret talebini duyurdu.

Mimarlar Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret taleplerinin net 2 bin 800 TL olarak açıkladı.

“Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır”

Toplantıda konuşan Çerkezoğlu, asgari ücretin yıllık olarak hesaplanması gerektiğini belirtirken, ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini vurguladı.

Çerkezoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı da dikkate alınmalıdır. Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.

“Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması için, asgari ücretin milli gelir artışından yararlanması için, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi için, asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalıdır.

“Asgari ücret ülkemizde çalışanların tamamını ilgilendiren bir konudur. Asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biridir. Asgari ücret on milyonların derdidir.”

(Bianet)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.