Emek

DİSK: 1 Mayıs’ta her koşulda Taksim’e

0

DİSK 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Genel Başkan Kani Beko, 6 Nisan Cumartesi günü yapılan olağanüstü genel kurul toplantısıyla göreve başladıklarını duyurarak 1 Mayıs’ta her koşulda Taksim’i hedeflediklerini söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 6 Nisan Cumartesi günü yapılan olağanüstü bir genel kurul toplantısıyla göreve başladıklarını anlattı.

Beko, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarının altını çizerek, basın açıklamasını okudu. Kani Beko şunları söyledi, “Türkiye’nin 10 yılına damgasını vuran AKP hükümetiyle oluşturulmak istenen yeni siyasal rejim, emekçi sınıfların sömürüsünü derinleştirdiği gibi aynı zamanda sermaye egemenliğini de pekiştirmiş, AKP iktidarı eliyle sürdürülen ve emperyalizmin bölgemizdeki yeni politkalarıyla uyumlu olarak uygulanan bu siyasi proje işçi ve emekç kitleler için yıkıcı sonuçlar doğurmuş, kamu ağırlıklı, güvenceli, sendikalı istihdam düzeninin yerini işsizliği kronikleştiren bir model, taşeronlaştırma ile birlikte emek gücünün değerinin düşürülmesini hedefleyen ve güvencesiz çalıştırmanın yaygınlaştırıldığı, genel istihdam ilişkileri almış, işçi sınıfının en büyük genişlemesini yaşadığı bir dönemde sendikalar sermayenin ve devletin bilinçli ve sistemli politikalarıyla zayıflatılmıştır. Sendikal hareketin bu yeni dönem aşacak tarzda örgütlenmesi konusunda sancılar yaşadığı, Türkiye işçi sınıfını ve toplumu tümüyle örgütsüz bırakmayı, toplumu sermayenin hegemonyası altına almayı, emperyalizmin bölgesel jandarması haline gelmeyi, topluma bağnaz bir yaşam modeli dayatmayı amaçlayan iktidara karşı bütünlüklü bir programa sahip, birleşik bir mücadelenin, Kürt sorununda çözüm arayışlarının ön plana çıktığı bu sürecin işçi sınıfı ve emekçi halkların ortak iradesiyle gerçek bir barışa dönüşeceğinin, işçi sınıfının birliği ve halkların kardeşliği temelinde mücadelenin sürdürülmesi gerektiğinin bilinciyle 1 Mayıs’a gidiyoruz. DİSK olarak 1 Mayıs 2013 birlik, mücadele ve dayanışma gününü, kardeş sendikalarımız ve meslek örgütleri olarak en geniş ortak birlikteliği yaratarak, kutlamak için başta Taksim 1 Mayıs alanı olmak üzere ülkenin dört bir tarafında tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işçilerle, beyaz ve mavi yakalı tüm kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, doktorlarla, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, emekçilerle, basın emekçileriyle 1 Mayıs alanlarında olacağız.”

“KOŞULLAR VE ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN, ORADA OLACAĞIZ”
Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beko, Taksim Meydanı’nda devam eden çalışmalar hatırlatılınca, “Taksim’de fiziki olarak söyledikleriniz doğru. Ancak takdir edersiniz ki, 1 Mayıs 1977 yılında faşist katiller tarafından katledilen 36 arkadaşımızın anısına koşullar ve şartlar ne olursa olsun, DİSK bugüne kadar birlikte hareket ettiği kardeş meslek odaları ve sendikalarla orada olacak. Diğer konferderasyonlarla beraber Taksim alanına birlikte çıkmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Beko, konuya ilişkin valilikle bir takım görüşmelerin olduğunu belirterek, “Taksim alanıyla ilgili bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum” dedi.

BARIŞ KALICI BİR ŞEKİLDE TESİS EDİLMELİDİR
Kani Beko, barış sürecinin 1 Mayıs gündeminde olup olmayacağının sorulması üzerine, “Sokaklara çıktığımızda haykırdığımız bir slogan var; işçilerin birliği, halkların kardeşliği. DİSK bunu söylerken boş bir slogan olduğundan değil, biz inandığımız için bunu söylüyoruz. Yıllardan beri Kürt sorunuyla ilgili demokratik bir çözümü talep eden bir konfederasyonuz biz. İnsanlarımız bugün Türkiye’de Kürtler ve Türkler bir arada, barış içerisinde yaşamayı istiyorlar. 30 yıldan bu yana 50 bine yakın insanımızı kaybettik. 30 bine yakın insanı daha kaybetmek istemiyorsak, kesinlikle bu ülkede barış kalıcı bir şekilde tesis edilmelidir” diye konuştu.

1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’ndan başka bir alanda kutlanmasının gündemde olup olmadığı sorulunca Beko, “Hedefimiz Taksim alanı. Başka alternatifimiz yok. Birlik, dayanışma, mücadele gününü Taksim alanında kutlayacağız” dedi. Beko, 1 Mayıs’taki ana sloganlardan birinin de taşeronlaşmaya karşı mücadele çağrısı olacağını kaydetti.

(Ajanslar)

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.