Doğa MücadelesiEkolojiManşetVideo

Dikmece’de de jandarma copu: Zeytinlerini ve tarım arazilerini savunan köylüler gözaltına alındı

0

Hatay‘da Antakya Merkez‘e bağlı Dikmece köyünde tarım arazileri ve zeytinliklerinin, deprem konutları inşaatı için kamulaştırılmasına karşı arazilerini savunan köylülere jandarma copla saldırdı.

ANKA‘nın aktardığına göre, müdahale sırasında köylüler jandarmaya “vurmayın” diye bağırırken, çıkan arbedede bazı köylüler fenalık geçirdi, bazıları da bayıldı. Yedi kişi gözaltına alındı.

Köylülerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla “acele kamulaştırılan” arazilerine bugün jandarma eşliğinde iş makineleri girmişti. Dünden bu yana arazilerinde nöbet tutan köylüler iş makinelerine engel olmaya çalıştı. Jandarma ise iş makinelerinin çalıştığı arazilere köylülerin geçmesine izin vermedi; cop ve biber gazı kullanarak halkı bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı.

Hatay’da inşaat için tarım arazileri kamulaştırılan Dikmece halkı nöbete başladı

Jandarmanın müdahalesinden sonra arazide yeniden toplanan köylüler,   “Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Onlar serbest bırakılana bırakılana kadar biz buradayız. Ya arkadaşlarımızı bırakacaklar ya hepimizi alacaklar. Biz ‘bu zeytinlikleri vermeyeceğiz’ dedik. Arkadaşlarımızı aldılar, onları da vermeyeceğiz. Ya arkadaşlarımız buraya getirilecek ya da hepimizi alacaklar” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.