2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetMedya-İnternetTürkiye

Eksikliklere dikkat çeken deprem yayınlarına RTÜK’ten ceza yağmuru

0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Maraş merkezli depremlerin ardından yaşanan eksiklikleri ekrana taşıyan kanalları ceza uyguladı.

RTÜK’ün bugünkü (22 Şubat) toplantısında, 6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından yapılan yayınlar ele alındı. Kurula AKP ve MHP kontenjanından seçilen üyeler, ağır cezalara imza attı.

Üst Kurul’un son toplantısında alınan kararlar şöyle:

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle Halk TV’ye, Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 18 Dakika programında depremle ilgili sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle de Tele 1’e yüzde beş para, beş kez de program durdurma cezası verildi.

Fox TV’de Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına “özgürce kanaat oluşumunu engellemekten” reklam geliri oranında yüzde üçer para cezası verildi.

Depremzedenin önünden mikrofonu çeken, eksikliklere isyan eden depremzedelerin sesini kısan kanallara ise hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya platformu Twitter üzerinde yaptığı paylaşımlarda verilen cezalara tepki gösterdi.

Taşçı, “Gerçeği aktarmamak, binlerce yurttaşımızın feryadını duyurmamak hem ayıptır, hem suçtur, hem de gazetecilik mesleğine ihanettir” dedi. “Hele de devletin valisi bile “gerçeği” kabul etmişken! Tüm telaş seçimlerde iktidarı kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar!”

‘Not ise not ediyoruz’

CHP’nin diğer RTÜK üyesi Okan Konuralp de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“RTÜK, Merdan Yanardağ’ın “İmar affı” eleştirilerini “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” ve TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın açıklamalarını “Devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı” kabul etti. Bu gerekçelerle TELE1 ve Halktv’ye 5 program durdurma ve % 5 para cezası verdi.

Bu cezalara ek olarak TELE1 ve HalkTv birer dosyadan daha para cezasına çarptırıldı. Para cezası alan diğer üç yayıncı kuruluş ise FOX ve Yıldız En oldu.

Bu cezalar vesilesiyle söylemeliyim ki RTÜK cezaları eliyle basın özgürlüğünü boğmaya çalışan siyasi irade suçluluk telaşındadır. Not ise not ediyoruz! Kamuoyuna saygılarımla…”

RTÜK’ten açıklama: Yalanı gerçek gibi göstermeye çalıştılar, yaptırım üst sınırdan

Toplantının ardından RTÜK’ten yapılan “RTÜK, yalan haber ve manipülasyona ‘Dur’ dedi” başlıklı açıklamada ise “Üst Kurul, deprem yayınları sırasında yalanı gerçek gibi göstermeye çalışan medya kuruluşlarına üst sınırdan ağır yaptırımlar uyguladı” denildi.

Cezalarla ilgili açıklama şöyle:

“Üst Kurul, haftalık olağan toplantısında deprem yayınlarını mercek altına aldı. İzleme uzmanlarının hazırladığı raporları değerlendiren RTÜK, 5 ayrı dosyayı karara bağladı.

FOX’ta yayınlanan “Orta Sayfa” programında moderatör Doğan Şentürk’ün, AFAD’ın yardımları engellediği sözleri yaptırıma uğradı. Şentürk, yayında hayırsever vatandaşların gönderdiği kışlık giyim malzemelerinin AFAD tarafından kabul edilmeyerek geri gönderildiğini söyledi. Yayındaki diğer yorumcuların bilginin doğru olmadığını belirtmelerine rağmen yanlışta ısrar eden Şentürk’ün tavrı, 6112 sayılı Yasa’nın ihlali olarak görüldü. RTÜK, yayıncı FOX’a üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

RTÜK toplantısında Halk TV’nin iki ayrı dosyası da görüşüldü. “Büyük Felaket Özel Yayın” programında TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın “buradaki tablodan sonra herkes şunu kafasına kazıyabilir. Bu ülkede böyle bir devletin düşmanı olmak haktır ve meşrudur” şeklindeki sözleri yayıncı kanala yaptırım getirdi.

Üst Kurul, 6112 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri….Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz.” hükmünü ihlal eden Halk TV’ye üst sınırdan 5 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.

Halk TV’nin ikinci raporu ise deprem bölgesinden yayına bağlanan Şirin Payzın’ın sözlerine ilişkindi. Toplantıda Payzın’ın bölgede sistematik yağmacılık ve hırsızlık yapıldığı iddiaları masaya yatırıldı. Üst Kurul, sözlerin Yasada geçen “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz” hükmünü ihlal ettiğini belirleyerek Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası verdi.

Tele 1’in “18 Dakika” programında Merdan Yanardağ’ın depremdeki yıkımın sorumlusunun siyasi iktidar ve belediyeler olduğunu öne sürmesi ve “İnsanlar bile bile bu merkez sağ, muhafazakâr partilere, gerici partilere oy vermeye devam ettiler. Gölcük depreminin nedenini Ya işte oradaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın, Donanma Komutanlığı‘nın orduevinde dans ediyorlardı, bu yüzden Allah’ın cezası onları vurdu. diyen zihniyet bugün iktidardır.” şeklindeki sözleri de yayıncılık ilkesi ihlali kabul edildi. RTÜK, Tele 1 hakkında üst sınırdan idari para cezası ve yine üst sınırdan 5 kez program durdurma cezası kararı verdi.

Aynı kanalın “Forum” programında ise, sunucu Namık Koçak’ın Macar Arama Kurtarma ekibinin başından geçtiğini iddia ettiği, “bir benzinlikte pet şişe suyun dövizle parasını istediler” şeklindeki sözleri rapora konu oldu. Söz konusu yayında teyit edilmemiş, kulaktan dolma bir bilginin yüzde yüz gerçekmiş gibi anlatılması daha sonra Macaristan Büyükelçisi Victor Matis tarafından da yalanlanmıştı.

Üst Kurul, sorumlu yayıncılık yapmayan Tele 1’e üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.