ManşetTürkiye

Dev Yapı-İş: Havalimanı zafer anıtı değil utanç anıtı

0

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), bugün açılışı gerçekleşen İstanbul Havalimanı hakkında açıklama yaptı.

Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin çalışma koşullarının kötü olduğu belirtilen açıklamada, “3. havalimanını emeğiyle, alınteriyle, nasırlı elleriyle biz emekçiler inşa ettik. Şaşalı açılış törenine katılan takım elbiseliler değil. Harcını biz kardık temellerini biz işçiler attık ama karşılığında ücretlerimizi tam alamadık, tahta kuruları ile yatmak zorunda kaldık” denildi.

En az 38 işçinin hayatının kaybettiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

38 KİŞİYİ İŞ CİNAYETLERİNDE KAYBETTİK: En basit önlemlerin bile alınmaması nedeniyle resmi rakamla 38 arkadaşımızı iş cinayetinde kaybettik. Defalarca sorunları işçiler olarak dile getirsek de patronlar ve devlet yetkilileri bizi duymazdan geldi. En sonunda isyan ettik. Yasaların bize tanıdığı hakları istedik. Haklı taleplerimize karşılık direnişimize kolluk güçleri tarafından saldırıldı. Yüzlerce işçi jandarma tarafından patronun otobüsleri ile gözaltına alındı. İşten sonra saatlerce ayakta bekleyip de gelmeyen servisler o gün bizleri gözaltına almak için anında göreve hazırlandı.

Gözaltında darp edildik. Avukatlarımızla görüştürülmedik. Baskı altında zorla ifade alındı. Bugün itibari ile sendika Genel Başkanımız Özgür Karabulut, İnşaat İş Sendikası yöneticileri ile toplam 31 işçi tutuklu. Bu yüzden 3. havalimanı bir zafer anıtı değil utanç anıtıdır. Bu utançtan kurtulmak isteyenler tutuklu işçileri derhal serbest bırakmalı iş cinayetlerinden sorumlu olanları, haklarımızı gasp edenleri ve bunlara göz yuman yetkilileri cezalandırmalıdır. Yoksa yeni havalimanı biz işçiler için daima köleliği ve iş cinayetlerini temsil edecektir. 

(Gazete Duvar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.