Doğa MücadelesiManşetYerel

Dersim’de katı atık tesisini yanlarında getirdikleri hayvanlarıyla protesto ettiler

0

Dersim‘in merkez ve ilçe belediyeleri tarafından Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan katı atık tesisi projesiyle 55 bin ağacın kesileceğini, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin son bulacağını ve ekosistemin yok olacağını belirten köylüler, yanlarına eşek, keçi ve arı kovanlarıyla geldikleri belediye binası önünde protesto gösterisi yaptı.

Dersim Belediyesi öncülüğünde, yedi ilçenin belediye başkanları tarafından 18 hektarlık alana yapımı planlanan tesis projesine karşı köylüler,  inanç merkezlerinin de çöp altında kalacağını belirtti. Geçen ay belediyenin Katı Atık Bertaraf Tesisi projesinden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapılmış; oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıkması üzerine köylüler tepki göstermiş ve salonda arbede yaşanmıştı.

‘Tesise karşı değiliz, yeri yanlış’

Bugün merkez ve yedi ilçe belediyesi tarafından DER-KAB (Dersim Katı Atık Birliği) toplantısının olacağını öğrenen köylüler, getirdikleri eşek, keçi, köpek ve arı kovanlarıyla belediye binası önünde toplandı.  Köylüler, belediye başkanlarının projeden çekilmelerini istedi.

Hayvanlarıyla belediye binası önüne gelen köylülerden İmam Çelik şunları söyledi:

“Geçimimizi bunlardan sağlıyoruz. Köyümüz, onların da doğasıdır. Bizim orada inanç yerlerimiz var. Bu kurbanlarımızı orada kestiğimiz için bunları da bugün oraya getirdik. İnanç yerlerimizin çöplerin altında kalmaması için bunu yapıyoruz, yoksa biz tesise karşı değiliz. İnanç yerlerimizin üzerine çöp tesisi yaptıkları için karşıyız. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz, herkes bu mazeretimizi göz önünde bulundursun ve ona göre hareket etsin.”

Tesisle arıcılık faaliyetlerinin de son bulacağını belirten Zülfikar Güçlü de şöyle konuştu:

“Sorunumuzu anlatmanın en güzel yollarından biri buydu. Bizim doğada beraber bulunduğumuz, beraber yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar, korkunç büyük bir alan. Canlıları hayatta tutan yeşil bir alan. Burayı yok etmekle, bu canlıları yok edeceksiniz. Onlar yok olursa, bizler de yok oluruz. Oraya gidecek yollar bile korkunç bir ağaç katliamına yol açacak. Anlayamıyorum, o yer konusunda neden bu kadar ısrar ediyorlar? Ben arıcılık yapıyorum. Albert Einstein‘in ‘eğer arılar ölürse sonraki yıllarda insanlar da ölür’ sözüne gerçekten inanıyorum. Arıcılık bu tesisle bitecek.”

Ali Hıdır Kulu ise tesisin yapılmasıyla atalarının mezarlarının çöp altında kalacağını söyledi;  “Bu tesis yaşamımızı yok etmek demektir. Bizim orada dedelerimiz, babalarımız, ağabeylerimiz ve yeğenlerimizin mezarları var. Biz mezarlıklarımızı kendimize mezar ederiz, yine bu projeye izin vermeyiz” dedi.

Köylüler, yer seçimi konusunda kendilerine danışılmasını ve onlarla birlikte yer belirlenmesini talep etti.

You may also like

Comments

Comments are closed.