EkolojiManşet

Depremi fırsat bilip ağaçları kestiler, zeytinleri söktüler

0

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yaraları hâlâ sarılmaya çalışılırken Türkiye’nin farklı bölgelerinden ekokırım haberleri de eksik olmuyor. Depremin ilk günlerinde binlerce kişi enkaz altında kurtarılmayı beklerken ve  bölgede iş makinelerine ihtiyaç duyulurken, İkizköy’deki şirketler maden çalışmalarına tam gaz devam etti. Avdan’da zeytin ağaçları yine kömür madeni uğruna söküldü. Köyceğiz’deki sığla ormanlarında ağaçlar kesilip yakıldı.

İkizköy’de maden çalışmaları, bir gün bekleyebildi 

1,5 yıla aşkın süredir Akbelen Ormanı’nı korumak için nöbetlerine devam eden İkizköylüler, depremin şokunu atlatamadan 7 Şubat Salı günü Akbelen Ormanı’nda maden çalışmalarının devam edildiğine şahit oldu. Öte yandan, bölgede orman parselasyon işlemleri ve zeytinlikler arasında yol inşaatı da başlatıldı.

Change.org’ta süren kampanyaya buradan imza verebilirsiniz. 

İkizköy Akbelen mücadelesinin avukatlarından İsmail Hakkı Atal, şunları söyledi: “İkizköy’de depreme rağmen ekokırım faaliyetleri durmadı. Deprem bölgesine göstermelik olarak gönderdikleri birkaç iş makinesine karşılık, Akbelen Ormanı’nın yanı başındaki kömür sahasında (deprem bölgesine göndermediği iş makineleri, kamyonları, vinçleriyle) doğaya, ülkeye ve insanlığa karşı suç işlemeye devam ediyorlar. 7.02.2023’te alanda zeytin yasasını ihlal ettiklerini de yerinde gördük ve yok ettikleri Işıkdere Köyü’nden on binlerce ton hafriyatı zeytinliklerin üzerine dökerek, zeytinlerin üzerinde bir hafriyat tepesi oluşturduklarını ve zeytinlikleri diri diri gömdüklerini tespit ettik. İkizköylülerin yaşam alanlarının ve Akbelen Ormanı’nın (aynı zamanda birçok çimento fabrikası olan)  kömür uğruna yok edilmek istenilmesi ve köylülerin kente göçe zorlanması bugün yaşadığımız büyük deprem felaketine giden sürecin somutlaşmasıdır.”

29 Zeytin ağacı rant uğruna yerinden söküldü

24 Şubat Cuma günü ise, Akbelen Ormanı’nın içindeki zeytinliklerde zeytin söküldüğü haberini alan İkizköylüler, zeytin kanununa göre yapılanın suç olduğunu söyleyip durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri 29 zeytin ağacının söküldüğüne ilişkin tutanak tuttu. İkizköy Çevre Komitesi, “Şirket pandemi, yangın ve deprem gibi felaketler ile uğraştığımız zamanlarda fırsatçılık yapmaktan geri durmuyor. Biz de mücadelemizden, zeytinliklerimizden, köyümüzden ve Akbelen Ormanı’ndan asla vazgeçmeyeceğiz” diyerek destek çağrısında bulundu.

Depremden sonra Denizli’de de zeytinleri söktüler

Daha önce Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile acele kamulaştırılan Denizli-Avdan‘da da deprem gündemine rağmen kömür madeni uğruna zeytin ağaçları söküldü. Avdan Platformu sözcüsü avukat Hasan Ozan Orpak, “Depremin üzerinden günler geçmesine rağmen içimizdeki ateş sönmüyor. Bu acılı günlerimizde ne yazık ki şirketler de uyumuyor ve ekokırıma devam ediyorlar. Denizli, Avdan’da daha arama kurtarma faaliyetleri devam ederken, kalbimiz oradayken, bizim diğer can kaynağımız zeytinlerimizi sökmeye devam ettiler. Bizim bir olmamız gerekirken bizim ciğerimizi kökleyenlerle de hukuk önünde mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Köyceğiz’de sığla ağaçları kesilip yakıldı

Muğla Köyceğiz’de içerisinde yüzlerce sığla ağacının bulunduğu ve orman vasfını koruyan özel ormanlık alanın bir kısmı, orman tahdit sınırları dışına çıkarılmıştı. Bu parsellerdeki sığla ağaçları, ağaç kesimi için Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvurularak, orman işletme personeli tarafından kesilmek üzere işaretlenmişti.

Sığla Ormanları Savunması, 25 Şubat günü tüm ülke deprem gündemiyle yoğunken dünya mirası kapsamında koruma altında olan Sığla Ormanı’nda ağaçların kesilip yakıldığını açıklayarak güvenlik güçlerinin ve savcılığın bu katliama acilen müdahale etmesini istedi.

Sığla ağaçları için açılan kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.   

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.