2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ercan: Aşağı yukarı 90 ila 100 bin kişi daha göçük altında

0

Kahramanmaraş‘ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde ağır yıkıma neden oldu. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklamasına göre, depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybetti, yaralı sayısı ise 105 bin 505’e ulaştı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Halk TV‘deki ‘Kayda Geçsin‘ programında Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ercan, “Halen kurtarılmayı bekleyen en az 120 bin kişi var göçük altında, diri olarak… Çünkü daha ilk gün burada da bir hesap yapmıştık, yaklaşık göçük altında kalan kişi sayısının 240 bin dolayında olduğunu söylemiştim. Şu anda zaten yaralılar 180 bin. Ölen kişi 35 bin. Şu anda 140 bin kişinin göçük altında olduğu kanıtlanmış oldu. Kurtarılanlar ve ölen kişiler tam 141 bin kişi tutuyor” dedi.

“Bütün verilerimizin kökeni AFAD” diyen Ercan, “AFAD ne kadar veri sunarsa onun üzerinden hesap yapıyoruz. Aşağı yukarı benim hesabım en az 250 bin kişi göçük altında. 141 bini çıktığına göre aşağı yukarı 90 bin-100 bin kişi daha göçük altında. Bunların kaç tanesinin diri çıkacağını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Uyarıda bulundu

Yurttaşlara deprem konusunda tavsiyelerde bulunan deprembilimci, enkaz altında kalan yurttaşların ihtiyacı olan ürünleri anlattı.

Ercan, “Aşağıdaki insanın yaşayabilmesi için önce su gerekir. Göçük altında herkes kalabilir. Göçük altında kaldınız, kurtulmak için umudunuz var; bir düdük 5 lira, bir pet şişe 5 lira… Bir telefon, bir de kask… Kaskın önünde de ışık olacak” diye konuştu.

Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

Hiç bağırmayacaksınız, bulunduğunuz yerde su olacak, yorganın altına bir şişe su koyacaksınız. Hâlâ uyuyamayan insanlar var. Bir telefon, konum belirlemek için, akşam yatarken şarjda olsun. Daha sonra da deprem oldu diyelim. Hemen yanınızda duran bareti kafanıza takacaksınız, bunun için insanın zamanı vardır. Daha sonra da düdüğü çalacaksınız. Bir düdük, bir pet şişe, bir baret ve bir telefon… Bir sürü eklenti yapılabilir ama dört olay aramacılar tarafından duyulmanızı ve kurtarılmanızı sağlar.

You may also like

Comments

Comments are closed.