GündemManşet

Denizli’de gezi sanıklarına beraat: “farklı seslerin yükselmesi demokrasiyi oluşturur”

0

Denizli’de Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan dokuz kişi beraat etti. Mahkeme, gerekçeli kararında ‘farklı düşünen bir avuç gencin, devlet için tehlike görülmemesi’ gerektiğini, ‘farklı seslerin yükselmesinin demokrasinin oluşup yerleşmesi için gereken davranış olduğunu’ belirtti.

DE3WGJQ

Gerekçeli kararda, “El ele, kol kola göstericimiz, polisimiz, askerimizle, sağcısı solcusuyla, inananıyla inanmayanıyla, bir halay çeker gibi aydınlık geleceğe yol almamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Denizli’de gezi eylemlerine katıldıkları için Ali Şimşek, Kerem Yıldırım, Güldane Pekdoğan, Recai Altuntaş, Cem Dikmen, Cüneyt Çelik, Süleyman Can Bayram ve Mustafa Kayhan hakkında geçen yıl ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme ve Bunların Hareketlerine Katılma’ suçlamasıyla 1.5- 3 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Denizli 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında sanıkların tümü hakkında beraat kararı verildi.

Gerekçeli kararda mahkeme hakimi Haki Öncü, sanıkların birden çok göstericinin ölmesine üzüntü duyduğu için sokağa çıktığını, bunun da demokratik ülkelerde olağan bir davranış olduğunu vurgulayarak  “eylemlerde ayakta duranı, oturan, yürüyen, tencere -tava çalanı, ışık yakıp-söndüreni tehdit, tehlike olarak görme, sesini kesmek için mücadele etmenin ileri demokrasi ile bağdaşamayacağını” belirtti.

Erdal Eren, Ahmet Kaya, Berkin Elvan göndermeli karar

Hakim Öncü gerekçeli kararda şöyle devam etti:

“Yaşanan darbe sonrasında ‘farklı düşünüyor’ diye 17 yaşında asılan Erdal Eren’in ardından yazılan ‘Son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda’ şarkısını dinler, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun Mamak Cezaevi’nde yapılan işkenceleri anlatan ‘Üşüyorum’ şiirini okudukça yapılan zulümlere yanar, farklı düşünüyor diye yazar Sabahattin Ali’yi Istıranca Dağları’nda öldürdüğümüze yanar, farklı düşündüğü için ülkemizden kaçmak zorunda kalan Nazım Hikmet’leri, Ahmet Kaya’ları başka ülkelerindeki mezarlarında ziyaret eder, çiçek bırakır, Fatiha okur, son olarak da gezi parkı protestoları sırasında polis memurları tarafından atılan gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu 268 gün komada kalan 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümüne yanar dururuz.(…) Şiddet unsuru taşıyamayan, sadece etkiye tepki ölçüsü doğrultusunda tepki gösteren, bu sanıkların suç işleme kastı ile hareket etmediklerinin düşünülmesi gerekir. El ele, kol kola, göstericimizle, polisimizle, askerimizle, sağcısıyla, solcusuyla, inananıyla, inanmayanıyla, bir halay çeker gibi aydınlık geleceğe yol olmamız gerekir.”

Hakim Öncü, çoğunluktan farklı düşündüğü ileri sürülen bir avuç gencin, devlet için tehlike görülmemesi gerektiğini söyledi. Öncü, farklı seslerin yükselmesi, farklı düşünce, demokrasinin oluşması ve yerleşmesi için olması gereken davranışlar olduğunu ekledi.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.