ManşetDoğaHayvan Hakları

Deniz canlılarının satıldığı marketlerin popüler ‘ürünleri’ yok olma tehlikesi altında

0

Yeni yapılan bir araştırma deniz canlılarının satıldığı marketlerde büyük rağbet gören turuncu imparator balığı, ahtapot, pembe kulak gibi türlerin nüfuslarında büyük bir azalış yaşandığını ortaya koydu.

Physc’ta yer alan makaleye göre türünün ilk örneği olan bu çalışmada araştırmacılar dünya çapında 1.300’den fazla balık ve omurgasızın popülasyonlarını değerlendirdi.

British Columbia Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Etrafımızdaki Deniz inisiyatifinin yöneticisi ve aynı zamanda çalışmanın baş yazarları olan Maria Palomares “Bu, sömürülen deniz balıklarının ve omurgasızların dünyadaki tüm kıyı alanlarındaki popülasyon biokütlesindeki uzun vadeli trendlerini takip eden ilk küresel çalışma” dedi.

Yüzde 82’si ‘sürdürülebilir avlanma’ sınırının altında

Büyük türlerin popülasyonlarının son 60 yılda nasıl bir performans gösterdiğini incelediklerini söyleyen Palomares, bu türlerin çoğunun biokütlelerinin avlanmada süreklilik sağlayacak seviyenin oldukça altında olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre türlerin yüzde 82’i bu sınırın altında yer alıyor. Çünkü sürekli avlandıkları için nüfus sayılarını artıracak zamana sahip olamıyorlar. Türlerin yüzde sekizinin biokütleleri ise tehlikeli derecede azalmış durumda.

En büyük düşüş ılıman okyanuslarda

Popülasyonlardaki en büyük düşüş ise Hint Okyanusu’nun ılıman ve kutup bölgeleri ile Atlantik Okyanusu’nun güney kutup bölgesinde. Burada nüfuslarda 1950’den bu yana yüzde 50’nin üzerinde düşüş gözlemlenmiş.

Dünyanın çoğunluğunda balık ve omurgasızlarda azalma eğilimi gösterirken bunun istisnası ise nüfus biokütlelerinin kutup ve kutup altı bölgelerinde yüzde 800, ılıman bölgesinde ise yüzde 150 artışın gözlemlendiği Kuzey Pasifik Okyanusu.

‘Avlanma sınırları yeniden düzenlenmeli’

Çalışmanın yazarlarından ve aynı zamanda GEOMAR’da çalışan kıdemli bilim insanı Rainer Froese, bu istisnanın sebebinin iklim değişikliği olduğunu söylüyor. Ona göre artan sıcaklıklar bu bölgedeki birçok türün nüfuslarının artmasına ve diğer bölgelerden buraya göç yaşanmasına sebep oldu.

Araştırmacılar istisnalara rağmen çalışmalarının son 60 yıl içinde deniz canlılarının neslinin büyük tehlikeye girdiğini gösterdiğini belirtiyor. Yazarlar avlanma sınırlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini ve etkili balıkçılık yönetimlerinin oluşturulması gerektiğini öne sürüyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.