Türkiye

Demokrat Parti: Zorunlu askerliği kaldıracağız

0

Türkiye, Cumhuriyet Halk Partisi’nin gündeme getirdiği ve seçim vaadi olarak ortaya koyduğu bedelli askerliği tartışırken, bu önerinin daha da gelişmiş bir hali Demokrat Parti’den geldi. Militarizm karşıtı olmaktan çok, daha “iyi” bir militarizm isteğiyle yapılan bu açıklama, profesyonel ordu vaadini de içeriyor.

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, iktidara geldiklerinde zorunlu askere alma sistemini kaldıracaklarını, ordunun meslekten, savaşçılardan oluşacağını söyledi.

İstanbul İl Başkanlığının Şirvan Restoran’da düzenlediği Seçime Hazırlık Toplantısında konuşan Zeybek, iktidara geldiklerinde gerçekleştirmeyi planlandıkları 10 projeyi açıkladı.

Zeybek, ilk projelerinin zorunlu askerliği kaldırmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

”Acemi çocuklarımız, nazlı çocuklarımız, terör bölgesine gönderildi. Askerlik, meslekten bir iştir. Nasıl lokantacılık meslektense, marangozluk meslektense, ekonomistlik meslektense askerlik de meslekten gelmiştir. Bunu artık toplum anlamalıdır, geç kalınmıştır. Artık zorunlu askere alma kaldırılmalıdır. Biz Allah’ın izniyle iktidara gelince zorunlu askere alma sistemini kaldıracağız.

Tarihimize bakın, Osmanlı ve Selçuklu döneminde 19. yüzyıla kadar zorunlu askere alma yoktu. Şimdiki sistem yanlıştır. Artık bundan dönülmelidir. Kapıkulu, sipahiler vardı, bu insanların hayatı savaşmakla geçirdi. Tek yaptıkları iş, savaştı. Bu nedenle şimdi de meslekten, mensuplardan meydana gelen bir profesyonel ordu kurmak zorunludur.” (Yeşil Gazete, Zaman)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.