ManşetTürkiye

Altılı Masa ortak isimde uzlaştı: Cumhurbaşkanı adayı 6 Mart’ta açıklanıyor

0

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın liderleri, dün (2 Mart) cumhurbaşkanı adayını belirlemek için bir araya geldi. Toplantı Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde yapıldı.

Karamollaoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal’ı kapıda karşıladı.

Toplantı öncesi Kahramanmaraş merkezli depremler için mevlit okutan İYİ Parti, Saadet Partisi çevresinde mevlit şekeri dağıttı. Akşam saatlerine dek süren toplantıda liderler, “adaylık konusunun yanı sıra milletvekilleri listeleri, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci, deprem çalışmaları” gibi konuları da ele aldı.

Toplantıda ilk gündem, 11 ili derinden sarsan deprem felaketi oldu. İttifak partilerinin üyelerinin sahada gerçekleştirdiği çalışmalar ve eksikliklere yönelik tespitler ele alındı.

Akşener’in adayın, kamuoyu anketlerine de bakılarak belirlenmesi gerektiğini belirterek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da ismini masaya getirdiği, ancak Kılıçdaroğlu’nun “belediye başkanlarının görevine devam etmesi gerektiği” görüşünü masada da dile getirdiği öğrenildi.

Tüm genel başkanların partisinden tam yetki alarak katıldığı toplantıda, ortak cumhurbaşkanı adayı belirlendi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz.”

Dört partinin Kılıçdaroğlu’nu desteklediği, İYİ Parti’nin ise yetkili kurullarına danışmak istemesi nedeniyle Altılı Masa‘nın bir kere daha 6 Mart’ta toplanma kararı aldığı belirtildi.

Açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşan Kılıçdaroğlu, “Birlik ve beraberlik; ölümden başka her şeyi yener” mesajı verdi.

‣ Millet İttifakı, Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı
‣ Altılı masa Anayasa önerisini açıkladı: Hayvan hakları ilk kez Anayasa’ya girecek

‘İlk turda kazanmak önemli’

Toplantıda öne çıkan bir diğer gündem maddesi ise cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine hazırlık oldu.

Zirvede liderler, ittifakın cumhurbaşkanı adayı konusunda istişarelerde bulundu. Seçimi ilk turda kazanmanın önemine işaret eden liderlerin, bu potansiyele sahip bir adayla hareket edilmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, masadaki liderlerle uyum içerisinde hareket edecek, istişareye önem veren, “güvenilir bir isim” üzerinde anlaşılması gerektiği vurgulandı. Liderlerin büyük çoğunluğunun adaylık için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu önerdiği ve yetkili kurullarda onayın alınmasının ardından pazartesi günü konunun resmiyet kazanacağı ifade edildi.

‘Aday konusunda da bir sürpriz beklenmiyor’

Masa kurmayları, “Masaya gelirken tüm genel başkanlar aday belirleme konusunda yetki almıştı. Hatta Kemal Bey’in adını vererek yetki veren partiler de olmuştu. Meral Hanım’ın ise sadece adayın konuşulmasıyla ilgili partiden yetki aldığı görülüyor. Kemal Bey’in adının görüşülmesi için tekrar partisine danışacağı görülüyor” dedi.

Kılıçdaroğlu dışında bir ismin masaya gitmediğini de söyleyen kurmaylar, “Aday konusunda da bir sürpriz beklenmiyor” yorumunu yaptı. İYİ Parti kaynakları ise “Masaya gelen isimlerin değerlendirilmesi için tekrar partinin yetkili kurullarının toplanacağını” belirtti. Bu kapsamda İYİ Parti GİK’in yarın bir araya gelmesi bekleniyor.

‘Pazartesiyi bekleyin’

Kılıçdaroğlu, liderler toplantısı sonrası partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla görüştü. Toplantıya ilişkin bilgi veren kurmaylar, “Genel başkanın görüşünü bekledik. ‘Hayırlı olsun’ dedik. O da ‘Pazartesiyi bekleyin’ dedi. Bir sorun görünmüyor” açıklaması yaptı.

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, sosyal medyadan “Millet 5’ten büyüktür” paylaşımını yaptı.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta ise katıldığı televizyon yayınında “Bir isim üstünde uzlaşılmamış diye düşünüyorum” dedi.

‘İletişim kazası oldu’

Toplantı başladıktan sonra partiler tarafından servis edilen bir fotoğrafta İYİ Parti lideri Akşener’in görünmemesi dikkat çekti. Saadet Partisi kaynakları, yaşanan durumun “bir iletişim kazası olduğunu” söyledi.

Öte yandan toplantı sürerken Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelen bir grup genç, “Bizim adayımız Muharram İnce” yazılı pankart açmak istedi. Pankartın açılmasına izin verilmedi. Saadet Partili yetkililer şikâyetçi olmadıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu SOL Parti ve TİP’le görüşecek

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü programına SOL Parti ve TİP’e ziyaretler eklemesi ise dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Kılıçdaroğlu, bugün (3 Mart) 13.30’da SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen’i SOL Parti Genel Merkezi’nde ziyaret edecek. 14.30’da ise TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile Meclis’te bir araya gelecek.

Kılıçdaroğlu, SOL Parti’nin Kadıköy’deki ‘Hükümet istifa’ eylemine polis müdahalesi sonucu 77 üyesinin gözaltına alınmasının ardından telefon açarak dayanışma mesajını iletmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.