Sivil Toplum

Demirören AVM yasaya aykırı şekilde açılıyor

0

Kentsel sit alanı ilan edilen Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Demirören Alışveriş Merkezi, kentsel dokuyu bozan tartışmalı yüksekliğine rağmen, fazla olan bir katı traşlanmadan bugün açılıyor.

Anıtlar Kurulu 2004’te Demirören AVM’nin yanındaki 1. derece tarihi eser olarak tescilli Serkil Doryan binasının yüksekliğini geçemeyeceğine hükmetmişti. Buna karşın Demirören AVM’nin Serkil Doryan’ın neredeyse iki katı yüksekliğe ulaştığı saptanmıştı. Radikal Gazetesi, geçen ekim ayında Demirören AVM’nin yüksekliğini gündeme getirmiş ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay bir usulsüzlük yapılıp yapılmadığını tespit için müfettiş görevlendirmişti. İstanbul 2 No’lu Yenileme Kurulu da AVM’nin yasaya aykırı olarak yapıldığını saptamıştı. Kurulun bu kararına karşın binanın fazla olan iki katından sadece biri tıraşlandı. Son haliyle tarihi Serkil Doryan binasından hayli yüksek olan Demirören AVM bugün açılıyor. Kültür Bakanlığı müfettişlerinin ise binada usulsüzlük saptandığı yönünde yeni bir rapor hazırladığı söyleniyor.

Bununla birlikte, Demirören ile Belediye arasında başka konularla ilgili de ilişki bulunuyor. Aynı zamanda Beşiktaş Jimnastik Klübü’nün başkanı olan Demirören, takımın bir futbolcusunu bedelsiz şekilde belediyenin takımına göndermişti. (Yeşil Gazete, Radikal)

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.