Manşet

Cumhuriyet davasında cezaevi süreci başladı

0

Mahkumiyet kararları istinaf mahkemesince onanan Cumhuriyet çalışanları için zaman daraldı. Kararı veren istanbul 27. Mahkemesi infaz savcılığına kesinleşme kararını yolladı.

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkûm edilen ve mahkûmiyet kararı onanan eski yazar ve yöneticiler için cezaevine girme süreci başladı. Kararı veren İstanbul 27. Ağır Mahkemesi, bugün infaz savcılığına kesinleşme kararını yolladı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı. Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla yargılanan Vakfın CEO’su Akın Atalay hakkında “örgüte yardım” suçlamasından 7 yıl, 13 ay, 15 gün, eski Vakıf Başkanı Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay,  yazar Aydın Engin, eski Genel Yönetmeni Murat Sabuncu ve gazeteci Ahmet Şık hakkında 7 yıl 6 ay, yazarlar Kadri Gürsel hakkında 2 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında 6 yıl 3 ay, Vakıf yöneticisi Önder Çelik, yazar Hakan Kara, avukat Mustafa Kemal Güngör, karikatürist Musa Kart hakkında 3 yıl 9’ar ay, muhasebe çalışanı Emre İper 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay suçlamalardan beraat etmişti. İnfaz mahkemesine gönderilen karara göre Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku, tekrar cezaevine girecek.

Davada beş yılın üzerinde ağır hapis cezası alan isimlerin temyiz incelemesi ise Yargıtay’da yapılıyor. Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin ve Ahmet Şık’ın temyiz dosyası incelemesinin Yargıtay’da sürüyor.

Suç aynı ceza farklı

Avukatlar Duygun Yarsuav, Fikret İlkiz, Bahri Belen, Aynur Tuncel Yazgan, Tora Pekin ve Abbas Yalçın, onama kararının Ulusal Yargı Bilgi Ağı’na (UYAP) düşmesinin ardından mahkemeye infazı durdurma için dilekçe verdi. İnfazın gerçekleştirilmesinin ‘kanun önünde eşitlik ilkesi’ne aykırı olduğu belirtilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Aynı suçtan hükümlü diğer sanıklarla ilgili mahkûmiyet hükmü Yargıtay incelemesindedir ve cezası 5 yıldan fazla olan sanıklar yönünden infaza başlanmayacaktır. Kararın bozulması halinde ise, bundan cezası 5 yıldan az olan müvekkillerimiz de yararlanacaktır. Ancak o zaman cezası 5 yıldan az olan müvekkillerimizin hapis cezaları infaz edilmiş olacaktır.”

Cezaevine girecek isimler şöyle:

Bülent Utku: 1 yıl 7 ay 20 gün

Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör: 1 yıl 23 gün

Kadri Gürsel: 11 ay 27 gün (Tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda cezaevinde kalmayacak)

Emre İper: 7 ay 14 gün

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.