DünyaManşet

Cumhurbaşkanlığının 1. yıl dönümünde Fransa lideri Macron’a dev protesto

0

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen gösterilerde on birlece kişi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un reform politikalarını protesto etti.

Opera Garnier adlı tarihi binanın önünde toplanan kalabalık Bastille Meydanı’na doğru yürürken, gösterilere geçen sene cumhurbaşkanlığı için yarışan Boyun Eğmeyen Fransa hareketi lideri Jean-Luc Melenchon da katıldı.

Jean-Luc Melenchon, “Burada yaptığımız şey direnmek. Macron’a öfkemizi göstermek ve bu ülkede ona oy vermeyen Fransızların da olduğunu bilmesini istiyoruz. Yaptığı reformlar doğru değil ve sonuna kadar buna karşı direneceğiz. Burada olduğumuzu göstermek istiyoruz. Biz insanların onların gözünde hiçbir değeri yok. Buradayız ve haklarımız için çalışacağız” dedi

Protesto gösterilerine 150 bini aşkın kişinin katıldığı, güvenlik için de iki bin polisin görev yaptığı belirtildi.

Gösterilere öğrenciler, emekliler ve haftalardır grevde olan SNFC demiryolu çalışanları yoğun olarak katıldığı gözlendi.

Macron, cumhurbaşkanlığı görevindeki ilk yılını bugün tamamlıyor.

40 yaşındaki Macron ülkedeki refah seviyesi yüksek ve iş adamlarının yararına çıkardığı reformlarla “Zenginlerin Cumhurbaşkanı” olarak tanımlanıyor, yoksul ve düşük gelirli vatandaşları korumadığı gerekçesiyle de sık sık eleştirilere maruz kalıyor.

 

(Euronews)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.