ManşetTürkiye

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemine yasak ve polis müdahalesi

0

Beyoğlu Kaymakamlığı, Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki 700. toplanmasını yasakladı. Polis, meydana yürümek isteyenlere göz yaşartıcı gazla müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Beyoğlu Kaymakamlığı, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta oturumunu yasakladığını duyurdu.

Kaymakamlık, gösteri hakkında kaymakamlığa yasal bir bildirimde bulunulmadığından ötürü toplanmaya müsaade edilmeyeceğini açıkladı: “PKK terör örgütüne müzahir sosyal medya hesapları üzerinden İlçemiz Galatasaray Meydanında 25.08.2018 Cumartesi günü Saat 12.00’de yapılmak için çağrıda bulunulan toplantı ve oturma eylemine bahse konu yer; 2911 Sayılı Kanun kapsamında ilan edilen toplantı ve yürüyüş güzergahlarından olmadığı ve Kaymakamlığımıza yasal yollarla herhangi bir bildirimde bulunulmadığından dolayı, 2911 Sayılı Kanunun 10 ve 17 ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 32/ç. maddeleri çerçevesinde Kaymakamlığımızca müsaade edilmeyecektir.”

Öte yandan polis, İstiklal Caddesi üzerindeki Galatasaray Lisesi önüne 700. kez toplanmak için saat 11.00’den itibaren gelen gruba biber gazı ve boyalı mermiyle müdahale etti. Aralarında Maside Ocak ve Besna Tosun’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Basın açıklamasına destek için alana gidenler arasında bazı CHP ve HDP milletvekilleri de yer aldı. HDP milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık da,  eylemler sırasında cep telefonuyla eylemden görüntüler paylaştı.

 

(Sputnik News)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.