Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Covid Veri Şeffaflık Endeksi’ne göre Türkiye 100 ülke arasında 97’inci oldu

0

Koronavirüs salgınının başladığı günde beri 200’den fazla ülke ve 2 bin 200’den fazla bölgede virüs verileri toplayan Birleşik Krallık merkezli analiz şirketi TotalAnalysis‘in hazırladığı Covid Veri Şeffaflık Endeksi‘ne göre Türkiye 100 ülkeden 97’nci oldu. Türkiye, araştırılan ülkeler arasında sadece Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore‘yi geride bıraktı.

‘Ülke, Kuzey Kore’nin iki üstü’

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Dünya nezdinde şeffaf, dolayısıyla güvenilir olmadan salgın yönetmeye çalışan bir iktidar var. Oysa şeffaflık olmadan salgının yönetilemeyeceğini sadece biz değil saygın bilim insanları da defalarca dile getirdi. Ama bildiğini okuyan tek adam rejiminin salgını yönetirken ülkeyi getirdiği nokta, kapalı rejim olan Kuzey Kore’nin iki tık üstü oldu.”

‘Birçok Orta Doğu ülkesi Türkiye’yi geçti’

Budak, iktidarın propaganda yapmaktan pandemiyi yönetmeye fırsat bulamadığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

Maalesef iktidar dünya liderliğine oynuyoruz propagandası yapmaktan, pandemiyi yönetmeye fırsat bulamamıştır. ‘Dünya beşten büyüktür’ propagandası ile kendisini dünya lideri ülkeler arasında konumlandırmaya çalışanların, pandemi yönetiminde şeffaflık açısından geldiği nokta ortadadır. Ülkemiz dünyada sadece diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’yi ve ülkesinde hiç korona virüsü vakası görülmediğini iddia eden Türkmenistan’ı ve Sırbistan’ı geride bırakabilmiştir. Hanedanlıkla yönetilen pek çok Ortadoğu ülkesi bile Türkiye’nin önüne geçmiş durumda.”

2021’de turizm olumsuz etkilenebilir

Koronavirüs konusunda verilerin şeffaf olmamasının 2021’de turizm sektörünü olumsuz etkileyebileceğine ifade eden CHP’li vekil, konuyla ilgili şunları söyledi:

Bunun provasını geçen yaz asemptomatik vakaların resmi Covid-19 rakamlarına dahil edilmediğinin açıklanmasıyla yaşadık. O sırada Türkiye’de tatil yapan özellikle İngiliz turistler, ülkelerinde 14 gün karantinaya girmemek için hızla geri döndüler. Zaten vakaların il bazında açıklanmamasından dolayı Avrupalı turist için güvenli uçuş yapılabilecek ülkeler listesine girememiştik. Şimdi yine benzer yönetim yanlışları nedeniyle 2021’de toparlanma sürecine girecek turizm sektörünün belini bir kez daha bükmeyelim. Güvenilir bir aşılama programı ve şeffaf bir politika ile Türkiye’yi özellikle Avrupalı turist için güvenli ülke konumuna getirmemiz gerekiyor.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.