COP26İklim KriziManşet

[COP26] Alok Sharma: İklim finansmanı 2025’e kadar 500 milyar doları aşacak

0
Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 26’ncı Taraflar Konferansı (COP26) Başkanı Alok Sharma, gelişmiş ülkelerin kırılgan ülkelere sağlayacağı finansmanın 2021-2025 döneminde 500 milyar doları aşacağını belirtti.

Sharma ve UNFCCC Sekretaryası İcra Direktörü Patricia Espinosa, COP26’nın finans konusuna ayrılan dördüncü gününün sonunda bi basın toplantısı düzenledi.

İkili toplantıda iklim finansmanına yönelik alınan kararlar ve gelişmeler hakkında soruları yanıtladı.

‘Gelişmiş ülkelerin katılımı önemli’

Gelişmiş ülkelerin az gelişmiş ülkelere sağlamayı taahhüt ettiği yıllık 100 milyar dolarlık finansman desteği hedefine ulaşılamadığını dile getiren Sharma, “Maalesef, bu hedef karşılanamadı fakat 2022’de bu hedefe yönelik ilerleme olacak” dedi.

Sharma, söz konusu finansman hedefinin 2023’te yakalanacağını öngördüklerini ifade ederek, “2021-2025 döneminde gelişmiş ülkelerin az gelişmiş ülkelere sağlayacağı finansmanın 500 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Bugün, iklim eylemi için her zamankinden daha fazla kamu ve özel sektör finansmanı var ama Paris Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmamız için gelişmiş ülkelerin kamu finansmanını harekete geçirmesi çok önemli.” diye konuştu.

‘İhtiyatlı şekilde iyimserim’

Gelişmiş ülkelerin iklim finansmanı taahhütlerini artırdığını kaydeden Sharma, COP26’ta müzakerelerinin giderek daha fazla iklim adaptasyonu ve finansmana erişim konularına odaklandığını söyledi.

AA’nın aktardığına göre Sharma, COP26 kapsamında devam eden müzakerelerde geniş bir yelpazede ilerleme kaydedildiği konusunda “ihtiyatlı” bir şekilde iyimser olduğunu belirtti.

More in COP26

You may also like

Comments

Comments are closed.