TürkiyeManşetMedya-İnternet

‘Çocuğu cinsel istismar’dan tutuklanan Uşşaki tarikatı lideriyle ilgili haberlere erişim engeli

0

Asıl ismi “Eyüp Fatih Şağban” olan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah‘ın 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunması suçlamasıyla tutuklanmasının ardından olaya tepkiler sürerken, cinsel istismarı ortaya çıkartan Odatv‘nin konuyla ilgili haberlerine de erişim engeli getirildi.

Siteden yapılan açıklamada Sulh Ceza Hakimliği’nin gönderdiği kararda linkin hatalı yazıldığını ancak zaten kapatılmış olan portalın yayınını sürdürdüğü alana yasak gelmesini engellemek için haberi yayından kaldırdığını bildirildi. 

Libya’da öldürülen MİT mensubunun cenazesini haberleştirdiği için 183 gündür kapalı durumda olan Odatv şu ifadeleri kullandı:

Yargı içinde Odatv’nin açığa çıkardığı istismarı örtmek isteyenlerin tuzağına düşmemek için aldıkları kararda yazdıkları link hatalı olduğu halde mahkemenin ne yapmaya çalıştığını görerek haberi yayından kaldırmak zorunda kaldık! Sonuç olarak Türk yargısı, bir tarikat şeyhinin sapıklığının ortaya çıkarıldığı haberi yasakladı!”

Yapılacak bütün haberlere yayın yasağı

Ayrıca Akyazı Sulh Ceza Hakimliği’nin bu konuda yapılacak bütün haberlere yayın yasağı getirildiği belirtildi. Sitede ‘Odabudsman’ imzasıyla yayınlanan metinde, şu ifadeler kullanıldı: 

Çünkü mahkeme, kararında sadece dün yaptığımız haberi engellemeye çalışmakla kalmadı. Hakim tutanağa şu ifadeleri geçirdi: ‘İleride aynı konu ile ilgili yayınlanacak tüm adreslere yayın yasağının getirilmesi hakkında…’ 

“Kısacası hakim daha yapılmamış ‘aynı konu’daki haberleri de yasakladım diyordu.

“Aynı konu’ neydi acaba? Çocuk istismarları haberleri mi? Şeyh Fatih Nurullah’ın rezillikleri mi? Yoksa hepsi mi? Bir mahkeme nasıl yapılmamış haberleri de yasaklıyorum diyebilirdi.”

Ne olmuştu?

Odatv’nin ortaya çıkardığı cinsel istismar olayında, Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 28 Ağustos düzenlenen operasyonda küçük yaşta çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak 2 Eylül’de cezaevine gönderilmişti.

Nurullah’ın istismara maruz bıraktığı çocuğun babası ile yaptığı ve suçunu itiraf ettiği telefon görüşmelerinin ses kayıtları da yine ilk kez OdaTv’de yayınlanmıştı. 

Uşşaki Tarikatı’nın lideri Fatih Nurullah’ın kendisine sarıkla devlet görevini nasıl yapacaklarını soran bir müridine verdiği yanıt da medyaya yansımıştı:  “Hele İslami devlet olsun, en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cübbeleri biz giyeceğiz. Başörtü meselesi çözüldü değil mi? Ayasofya, Tayyip Bey ‘Bekleyin’ dedi. Ayasofya açıldı. Sarık ve cübbe de… Vakti gelir. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım. Ne idüğü belirsizler karar mekanizmalarına geçince Müslümanlar sıkıntı çekiyor.” 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.