EkolojiEnerjiManşet

CNN Türk, termik santrallere filtre takılmamasını savundu

0

CNN Türk‘te yayınlanan “Günün Ekonomisi” programında sunucu Beste Uyanık, termik santrale filtre takılmamasını, işlem için üretime verilecek aranın maliyetini hesaplayarak savundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçen hafta termik santrallerin baca filtresi ve arıtma tesisi kurmadan 2.5 yıl daha çevreyi kirletmesine izin veren yasa tasarısı, AKP ve MHP’li vekillerinin oylarıyla kabul edilmişti. Kabul edilen tasarıya büyük tepki gösterilmişti.

CNN Türk’te 28 Kasım’da yayınlanan programında ise bu tepkiler “çatlak seslerin artması” olarak nitelendirildi. Programda, sunucu Uyanık santrallere filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayarak, Meclis’ten geçen filtre takılmaması kararını savundu.

‘Sanayiyi vuracak’

Türkiye’deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2,5 yıl süre tanındığını belirten sunucu Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarını hatırlatarak “Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak ama 10-12 günlük araya ihtiyaçları var” dedi. Bu aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayan Uyanık, şu ifadeleri kullandı:

“O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse. Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.”

Baca filtresi takıldığı durumda oluşacak maliyetin anlatıldığı yayına tepki gösteren TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, “Soruyoruz, hangisi insan sağlığından daha değerli?” dedi.

Socrates Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, spor yorumcusu Caner Eler ise, yayını, “Türkiye medya tarihinin en utanç verici yayınlarından biri olabilir” diye yorumladı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.