Doğa Mücadelesi

Çine halkı ÇED’i iptal ettirdi

0

Çine halkı, Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmak istenen Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için yapılan ÇED toplantısını iptal ettirdi. Halk, toplantı öncesinde ilçenin cadde ve sokaklarında temsili tabutlar ve pankartlarla yürüdü.

Çine’ye 5 kilometre uzaklıktaki Gökyaka ile Çaltı köyleri arasındaki araziye Pegai Enerji Madencilik Şirketi tarafından kurulması planlanan ve 750 milyon Euro’ya mal olacak 464 MW gücündeki Çine Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için ÇED toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesinde Çine Kültür Merkezi önünde toplanan halkı, “Zeytinlerimizi kurutmayın”, “Santral istemiyoruz”, “Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeyin”, “Yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz” yazılı pankartlarla eylemler yaptı. İlçede tabutlarla yürüyen halk, sık sık “Santralci şirket, Çine’yi terk et” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından toplantının düzenleneceği kültür merkezi önüne gelen Çineliler, tabutların önünde açıklama yaptı. Güney Ege Çevre Platformu adına açıklama yapan Ayhan Karahan, Çine’nin tarım ve hayvancılık için çok uygun bir bölge olduğunu hatırlatarak, burada kuluracak santralin doğal felakete davetiye anlamına geldiğini söyledi.

ÇED toplantısının halka haber verilmeden ve yasal prosedürler yerine getirilmeden yapıldığına dikkat çeken Karahan, yer seçiminin çevre açısından yanlış olduğunu belirtti. Şirket yetkililerine seslenen Karahan şunları söyledi: “Sizlerin tamamen rant hedefli ve zehirli projenizi burada mahkum ediyor ve bu tabutlara gömüyoruz. Yanlış ve kirli hesabınız Çine’den geri dönecektir.”

Eylem sürerken, kültür merkezinde ÇED toplantısı başladı. Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan’ın açılış konuşması sırasında izleyici halk, toplantının yasal olmadığını belirterek, 316 imzalı dilekçeyi Varan’a verdi. Varan’ın toplantıyı iptal edemeyeceğini açıklaması üzerine salonda alkışlı, ıslıklı protestolar başladı. ÇED raporunu hazırlayan şirket sunum yapamadan toplantı bitirildi.

(Ajanslar)

You may also like

Comments

Comments are closed.