Dünyaİklim KriziManşet

Çin’den ABD’ye uyarı: Kötüleşen ilişkilerimiz iklim görüşmelerini olumsuz etkileyebilir

0
Fotoğraf: AA

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Başkanı Joe Biden‘ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry’e, kötüleşen ABD-Çin ilişkilerinin iklim değişikliği konusundaki iş birliğini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Vang, Kerry ile video konferans yoluyla görüştü.

Görüşmede, iklim değişikliği konusundaki ilişkilerin, daha geniş kapsamlı ilişkilerden ayrı tutulamayacağını ifade eden Vang, ABD’ye mevcut ilişkileri geliştirmek için adım atma çağrısında bulundu.

‘Çin, iklim değişikliği mücadelesinde kritik rolde’

Çinli meslektaşlarıyla Çin’in Tianjin şehrinde iklim görüşmeleri için temaslarda bulunan Kerry, ABD’nin iklim değişikliği konusunda dünyanın tamamıyla iş birliği yapmaya kararlı olduğunu ve emisyonun azaltılması konusunda Çin’i ek adımlar atmaya teşvik ettiğini aktardı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2060 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Ayrıca Biden’ın başkanlık ettiği İklim Liderleri Zirvesi‘ne katılmış ve küresel işbirliğine açık olduğunu ifade etmişti.

AA’nın Çin Küresel Televizyon Ağı’ndan aktardığına göre, Kerry, Çin’in, küresel iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında “süper kritik bir rol oynadığını” ifade etti.

Çin, sera gazı emisyonunda dünya sıralamasında ilk sırada yer alırken, ABD hemen arkasında bulunuyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.