Dünya

CIA’in başına işkenceci başkan

0

Amerikan Senatosu’ndan onay çıkarsa John Owen Brennan yakında Başkan Obama’nın en üst düzey ajanı, CIA Başkanı olacak.  57 yaşındaki Brennan, dört yıldır Beyaz Saray’ın Terörle Mücadele Başdanışmanı.

Eski bir ajan olan Brennan, işin mutfağından geliyor. Aynı zamanda Ortadoğu uzmanı olması, Arapça bilmesi ve CIA’in Suudi Arabistan’daki Ortadoğu Bürosu’nun yöneticiliğini yapmış olması dikkat çekiyor.

Alman siyasetbilimci Jörg Wolf da, Brennan’ın CIA başkanlığı için biçilmiş kaftan olduğu görüşünde.

Wolf, son dört yılda Obama’nın en çok güvendiği isimlerden biri olan Brennan’ın Bin Ladin’in öldürülmesi operasyonu ve “insansız hava aracı” programlarında büyük rol oynadığına da dikkat çekiyor. Ancak “insansız hava aracı” ile yapılan operasyonlar, Brennan’ın en sert eleştiri aldığı konu. Özellikle de Pakistan, Yemen ve Somali’de ölüm listelerine göre hedef vuran insansız hava araçları. Amerikan medyasında Brennan’ın neredeyse her hafta yeni bir öldürülecekler listesi hazırladığına dair haberler yer alıyor.

Brennan’a yapılan ikinci bir önemli suçlama da onun, eski Başkan George W. Bush döneminde üst düzey bir CIA yetkilisi olarak, sorgulamalardaki işkence metotlarına göz yumduğu iddiası. Obama Brennan’ı ilk kez 2008 yılında CIA başkanlığına aday gösterdiğinde de bu suçlamalar gündeme gelmiş, Brennan bu suçlamaları reddetmiş ancak adaylıktan da çekilmişti.

Bir zamanlar din adamı olmak isteyen John Brennan, “Hayat kurtarmak için bazen maalesef can almak gerekir” diye konuşuyor.

(Deutsche Welle Türkçe)


 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.