Doğa MücadelesiManşetYerel

CHP’li Kani Beko: Fıstık çamlarının kesilecek olmasına karşı bir yaptırımınız olacak mı?

0
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi.
Beko, İzmir Bergama Kozak Yaylası’ndaki 8 bin 882 adet Türkiye’nin en kaliteli doğal fıstık çamı ağaçlarının Göltaş granit ocağının genişleme çalışması sebebiyle tehdit altında olduğunu hatırlattı ve “Bölgede büyük bir zarara yola açacak olan bu kararın iptali için bir adım atacak mısınız?” diye sordu.

‘Oluşacak zarar nasıl karşılanacak?’

CHP’li Milletvekili, verdiği dört soruluk önergede, büyük zararlara yol açacak söz konusu kararın iptaline yönelik bir adımın atılıp atılmayacağını sordu:
  1. Bergama Kozak’ta bulunan madenin bölge yaşamı üzerine telafisi mümkün olmayan riskleri ortaya çıkaracağı defalarca vurgulanmasına rağmen, Türkiye’nin en önemli fıstık çamı üretim alanlarından biri olan bu bölgede ÇED raporunun genişletilerek yenilenmesi kararının alındığı vurgulanmaktadır. Bölgede büyük bir zarara yola açacak olan bu kararın iptali için bir adım atacak mısınız?
  2. Kozak Yaylası, Bakırçay Havzası’nın tacı olarak kabul edilmektedir. Kentin yanı başında yükselen Kozak Yaylası, sadece Bergama’nın içinde bulunduğu bölgenin değil, ülkemizin ve hatta dünyanın oksijen deposu olarak da bilinmektedir. Kozak Yaylası aynı zamanda yer altı kaynakları açısından da oldukça zengindir. Sahip olduğu fıstık çamı ekim alanları nedeni ile toplam 17 köyden oluşan, yaklaşık on bin nüfuslu özel bir ekolojik havza olan bu bölgede ağaçların kesilmesinin ardından oluşacak zarar nasıl karşılanacaktır?

‘Yaptırım olacak mı?’

Beko, bu karara herhangi bir yaptırımın olup olmayacağını da sordu:

 3. Bölge insanın yaşamını doğrudan etkileyen bu kararın yol açacağı telafisi olmayan zararlara karşı bir tasarrufunuz olacak mıdır?

4. Çevre Bakanlığı olarak, bu karara karşı bir yaptırımınız olacak mıdır?

You may also like

Comments

Comments are closed.