ManşetSağlık

CHP’li İlgezdi’den rapor: Beyin, kalp ve ortopedi ameliyatları yapılamıyor, hastalar ciddi risk altında

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı diş hekimi Gamze Akkuş İlgezdihastanelerde yaşanan medikal malzeme eksikliğine ilişkin hazırladığı ‘Sağlık Sistemi Alarm Veriyor’ başlıklı raporunda, görüntüleme hizmetlerinin  beyin ve kalp-damar cerrahi ameliyatlarının ve ortopedi ameliyatlarının ciddi şekilde aksadığını belirtti.

İlgezdi, “Türkiye, AKP iktidarında ve onun eseri olan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile poliklinikleri kapattıran, doktor bulunamayan, paran kadar sağlık hizmeti aldığın, hatta doktora diplomasını yırttıran bir hale geldi.” açıklamasını yaptı.

ANKA‘nın aktardığına göre İlgezdi’nin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporda şu tespitler yer alıyor:

 • Radyolojik tetkikler; beyin, kalp ve orotpedi ameliyatları aksıyor: “Sağlık hizmetlerinin içerisinde cerrahi hizmetler oldukça kıymetli ve hasta bakımında aksatılmadan yerine getirilmesi gereken tıbbi işlemlerin başında gelmektedir.
 • Ancak geldiğimiz aşamada, sağlığın bu çok önemli hatta stratejik olarak dahi nitelendirilebileceğimiz hizmetleri layıkıyla yerine getirilememektedir. Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası, yaşanan sıkıntıların büyük boyutta olduğunu ifade ediyor. Özellikle görüntüleme hizmetleri (radyolojik tetkikler), beyin cerrahi ameliyatları, kalp-damar cerrahisi ameliyatları, ortopedi ameliyatları ciddi derece aksamakta ve belirsiz sürelere ertelenmektedir.

Radyolojik tetkikler için en erken  3-6 AY arasına randevu veriliyor

 • Doğru teşhis ve tedavi için son derece önemli olan MR, tomografi, ultrason, endoskopi, VHS gibi işlemler için hastalara 3-6 ay arasında gün verilmek suretiyle tetkikler ertelenmektedir.
 • Bu durum hem hastayı stres içerisinde yaşamaya mahkum ederken, hem de muhtemel önlenebilir hastalıkların artmasına ve hastanın tedavi sürecine cevap veremeyecek sonuçlarla karşılaşmasına sebep olmaktadır.

Tüm branşlarda yokluk: Tedarik zinciri bozuldu

 • Sadece yukarıda ifade ettiğimiz branşlarda değil, tüm branş ve departmanlarda yokluk sorunu ve aksamalar yaşanmaktadır. Çünkü tedarik zinciri bozulmuştur.
 • Bunun önemli iki sebebi var. Birincisi; şehir hastanelerinde hizmet ifasında temin ve tedarik, yüklenici firmaya emanet edilmiştir. Yüklenici firma ise tamamen konuya ticari olarak bakıyor ve ihtiyaç olan cihaz ya da malzemenin piyasa değerine ve tedarik etmemesi durumunda ödeyeceği ceza tutarına bakıyor. Eğer ceza düşük kalıyor ise tedariki yapmayıp cezasını ödüyor; tam bir garabet.
 • Diğer önemli sebep ise tedarik sağlayan firmaların hak edişleri ödenmiyor, bugün 10 ay geçmiş olmasına rağmen hâlâ firmalara ödemeleri yapılmamaktadır.

Beyin ameliyatları yapılamıyor, kalp pili bulunamıyor

 • Beyin cerrahide, özellikle kraniotomi cihazı alınamamaktadır ve dolayısıyla çok önemli beyin cerrahi ameliyatları yapılamamaktadır. Çünkü hastanın kafatasını açacak cihaz başta olmak üzere önemli birçok ekipman bulunamamaktadır.
 • Beyin ve kalp pilleri bulunamamaktadır.
 • Kalp-damar cerrahisinde ise göğüs kafesinin açılmasına yönelik cihazlar, kardiyolojik piller vb. temin edilememektedir. Bu son derece önemli olan ameliyat yapılamadığından hastalar ciddi hayati risklerle karşı karşıya kalmış durumdadırlar.
 • Ortopedide durum daha da vahimdir. Hastalar ciddi sakatlıklarla karşı karşıyadırlar. Çünkü hiçbir ortopedik implant ameliyatı yapılamamaktadır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.