İklim ve EnerjiManşetTürkiye

CHP’li Bülbül: Termik santraller usulsüz çalışmaya devam ediyor

0
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kapatıldıktan sonra geçici faaliyet belgesiyle yeniden açılan termik santrallerin usulsüz çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Bülbül, “Bir kısmının geçici faaliyet belgesinin süreleri doldu ancak hâlâ açıklar. Santrallerin hangi yasal dayanakla çalıştığını Bakanlık açıklamalı” dedi.
 
6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun geçici 8’inci maddesi kapsamında özelleştirilen termik santrallerin çevre uyum kriterlerinin yerine getirilmemesine pek çok kez muafiyet tanındı. Son tanınan muafiyet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildi.
 
CHP’li Bülbül, santrallerin yapması gereken yatırımların ve yerine getirilmesi gereken çevresel uyum kriterlerinin hâlâ eksik olduğunu belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da kamuoyundan bilgi sakladığını söyledi.

Geçici izin dört ay sonra bitiyor

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, termik santrallerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi için artık hiçbir gerekçe olmadığını ifade etti ve “Bu santraller şu an hangi izinlerle çalışıyor, hangi yatırımları yaptı? Yarattığınız gizeme bir son verin ve şeffaf bir şekilde bu santrallere ne olduğunu açıklayın” dedi.

Bülbül, kapatılan ve sonrasında geçici faaliyet belgesi verilerek açılan santraller hakkında mevcut bilgi ve belgelerin şeffaflaştırılması gerektiğine vurgu yaparak şunları ifade etti:

“31.12.2019 tarihinde sona ermesiyle Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı tamamen, Manisa Soma Termik Santrali kısmen kapatılmıştı. Bu santrallere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından 1 yıllık süreye tabi olan geçici faaliyet belgesinin verildiği de 8.06.2020 tarihinde ifade edilmişti. Bu sürenin bitmesine dört ay kala santraller hangi yatırımı yaptı? İzleme faaliyetleri nasıl sonuçlandı? Çevre iznine başvurdu mu? Yanıtlanması gereken o kadar çok soru var ki hangisini soracağımızı şaşırdık.” 

Hangi izinle çalışıyorlar?

Bülbül, önergesinde geçtiğimiz ay geçici faaliyet izinleri sona eren santralleri de hatırlattı: 

Orhaneli, Muğla Yatağan, Afşin B ve Çayırhan termik santralleri ise vetodan sonra geçici faaliyet belgesi aldı. Bu santrallerin geçici faaliyet izni  01.01.2021’de bitti. Geçici Faaliyet Belgesi, santrallerin faaliyette bulunabilmeleri için almaları gereken çevre izni ve lisansı öncesinde bir yıl süreliğine verilen belgedir. 1 yıl sonra çevre izni alınmalıdır. Süre bittiğine göre Bakanlık bu santralleri hangi yasal dayanakla çalıştırıyor? Hangi yatırımları yaptılar? Sürekli emisyon ölçüm cihazı kurulu mu?” 

You may also like

Comments

Comments are closed.