İklim KriziManşet

CHP’li Ali Öztunç, bütçe görüşmelerinde sordu: İklim fonu ne için harcanacak?

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunulan İklim Değişikliği Başkanlığı bütçesi hakkında yorum yaptı.

Öztunç, “3 Milyar Dolarlık İklim Fonu gelecek, İklim için kurduk dedikleri başkanlığa 60 milyon 716 bin TL ayrılmış. Kalan payı ne yapacaklar belli değil. Bakan Kurum, agresif görüntüler sergileyerek hesap vermekten kaçıyor” yorumunu yaptı.

‘Para yandaşa aktarılsın diye verilmedi’

“Bu fon, hükümet mali açığı kapatsın diye değil, iklim kriziyle mücadele edilmesi, krizin zararlarını sübvanse edilebilsin diye veriliyor” ifadelerini kullanan Öztunç şöyle konuştu:

“Bütçeyi şeffaf olarak açıklamazsanız, bir çok şaibeye mahal verirsiniz. Bütçedeki paranın ne kadarının kullanılacağı, kullanılmayan miktarın nasıl muhafaza edileceğini açıkça paylaşmanız gerekiyor. Bakana maaşını nasıl kullandığını sormuyoruz, bu devletin kasasına giren paranın akıbetini soruyoruz, milletin lehine kullanılıp kullanılmadığını soruyoruz. Bunda sinirlenecek ne var?”

‘Siyaset üstü’ sözleri gerçekçi değil

Öztunç açıklamasında, “Bakan Murat Kurum, mecliste iklim meselesi siyaset üstüdür gibi beylik sözler sarf ediyor. Kendisi ise siyasetin güdümünde. Her eylemi ya Cumhurbaşkanının ya da Emine hanımın talimatı üzerine” dedi.

Açıklamada “İklim meselesini siyaset üstü görseydiler, iklim ile ilgili koordinasyon kurulunda, TOBB, TÜSİAD ve MÜSİAD gibi kuruluşların yanı sıra muhalefet partilerine, işçi sendikalarına, çevre örgütlerine, iklimin mağduru olacak kadınlar, gençler, çocuklar, özbakım ihtiyacı olan bireyler, çiftçiler gibi kırılgan grupların temsilcilerine de yer verirlerdi. Bakan Kurum, kendini kandırmasın” denildi.

‘Murat Kurum, kömürden çıkış hakkında sessiz’

11 Kasım’da, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla ilgili bütçe görüşmelerinde, Bakanlığın kömürden çıkış tarihi verip vermeyeceğini soran Öztunç şunları söyledi:

“Bakan Kurum bu sorumuzu cevapsız bırakmıştır. Stratejik planlar yapacağız diyor halen. Bakan Kurum’un sonu gelmez, hayal ve planlarını dinlemekten sıkıldı bu millet. Her yerde filtresiz santraller çalışıyor, Bakan gelmiş 2053’te sıfır emisyon masalından söz ediyor. Bu samimiyetle iklim krizi çözülmez, daha da karmaşıklaştırılır” dedi.

‘AKP iklim fonunu gereği gibi harcamıyor’

Cumhurbaşkanı 3 Milyar Dolarlık iklim fonunu duyunca Paris Anlaşması hakkındaki tüm düşüncelerini unuttu diyen Öztunç şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi bu fon nasıl kullanacak, tek kelime etmiyorlar. Kömürden vazgeçince, adil dönüşüm etkilenen işçilere, sektörlere ve topluluklara, mali, teknik ve sosyal destekte bulunacaksınız. İklim krizi nedeniyle zarara uğrayan, mağdur olan çifçiye yardım sunacaksınız. İklim fonu bu tarz çalışmalar yapılsın diye veriliyor. AKP fonları topluyor ama gereği gibi harcamıyor, sonra da para buharlaştı diyor.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.