ManşetTürkiye

CHP’den ‘Demokrasi Paketi’

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında ‘Darbe Temizliği İçin Demokrasi Paketi’ni açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, içinde CHP’nin yasal önerilerinin bulunduğu ”Darbe Temizliği İçin CHP’den Demokrasi Paketi” kitapçığını basın mensuplarına tanıttı.

Darbeci zihniyetlerin bugün da hala varlığını sürdürdüğünü, Türkiye’nin hala darbe hukukuyla yönetildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 30 yıldır iktidar olanların bunu değiştirmediğini söyledi.

2012 Türkiye’sinde darbe dönemlerini aratmayan uygulamalarla karşılaşıldığını savunan Kılıçdaroğlu, ”Ülkemizde demokrasi varmış gibi bir oyun oynamaktan vazgeçelim. Vazgeçelim ki hiç olmazsa bu ülkedeki yeni kuşaklar gerçek demokrasinin ne olduğunu öğrensinler. Gerçek demokrasinin tadına varsınlar ki onları kimse gömlek demokrasisiyle kandırmasın” dedi.

CHP’li milletvekillerinin bu dönem kendilerine verilen yasama görevini olabildiğince mükemmel şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Kılıçdaroğlu, 24. yasama döneminde hukuk sistemi içindeki totaliter kimlik ve darbe kurumlarını temizlemek amacıyla onlarca kanun teklifi verdiklerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin şu ana kadar önerdiği yasa değişikliklerinin ”ülkenin ve halkın yararı için düşünülmüş bir darbe temizliği paketi” olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

”Bu demokrasi paketi içinde yer alan yasa teklifleri çağdaş bir demokrasi için olmazsa olmazlardır. Çağdaş bir demokrasiye kavuşmamız için siyasal partilerimizi, TBMM’nin değerli milletvekilleri ve üyelerini, darbe temizliği için CHP’nin demokrasi paketine katkı sunmaya davet ediyoruz. Hep CHP’ye ‘söylüyorsunuz ama kanun teklifi vermiyorsunuz’ diye eleştiri gelir. Ne kadar garip bir uygulamadır ki verdiğimiz kanun teklifleri, TBMM Başkanı’nın imzasından ilgili komisyonlara gider, ilgili komisyonlarda durur ama hala bazıları çıkar ‘CHP bu konuda kanun teklifi niye vermiyor? Onların görüşlerin nedir?’ diye kamuoyunun önüne çıkar, gazetelerin, televizyonların önüne çıkar konuşurlar. Bizler de büyük hayretle onları izleriz. Kanun teklifini verdik, komisyonlarda duruyor. Bunları yeteri kadar kamuoyuna aktaramıyoruz. Bugün toplu bir sunuş yaptık. Darbe hukukunu, Türkiye Cumhuriyeti hukukundan temizlemek istiyoruz. Hukuk mevzuatı çağdaş bir devletin olması gereken hukuk mevzuatı gibi olmalıdır. Özgürlükler, insan hakları, güçler ayrılığı ilkesi olmalıdır. Hapiste milli irade, tutuklu milletvekilleri olmamalıdır. O kişilerin milletvekili olabileceklerine yargı karar verdi. Bu ayıptan Türkiye’nin kurtulması lazım.”

CHP’nin her dönemde demokrasi, insan hakları için mücadele ettiğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, darbelerden en büyük zararı kendilerinin gördüğünü, mal varlıklarına el konulduğunu, CHP’nin arşivinin darbe sonrası SEKA’ya gönderilip hurdaya dönüştürüldüğünü anlattı.

”Ama bir intikam duygusu içinde olmadık. Her zaman, her yerde, her ortamda demokrasi için mücadele ettik” diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekili seçilmesi için Anayasa ve yasalardaki değişikliklere ”evet” dediklerini ifade etti. Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

”Çünkü biz, bu ülke için demokrasinin olmazsa olmaz temel ögelerden biri olduğuna inanıyoruz. Demokrasinin olmadığı bir yerde zaten insan haklarından söz edemezsiniz. Bu kadar önemli. Çağrıyı yapıyorum, çağrımızı yineliyorum; TBMM’nin sayın milletvekillerine söylüyoruz, siyasal partilerimizin ve onların genel başkanlarına söylüyoruz, darbe hukukundan Türkiye Cumhuriyeti’ni temizlemek mi istiyorsunuz, CHP hazır. Artık kanun teklifi de veriyoruz. Hiç kimse CHP’ye ‘demokrasiyi yarım yamalak savunuyorsunuz’ demesin. Darbe hukukundan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarmak her siyasal partinin, her siyasetçinin namus görevidir. Bu kadar net ve açık söylüyoruz. İnsanımıza, demokrasiye saygının bir gereğidir. İnsan haklarına saygının bir gereğidir. Çağrımızı umarım bütün Türkiye duymuş olur.”

(NTV)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.