ManşetTürkiye

CHP’de yeni tüzük kabul edildi

0

Genel Merkez’in hazırladığı yeni tüzük CHP’nin 16. Olağanüstü Kurultay’ında kabul edildi.

CHP 16. Olağanüstü Kurultayında, maddeler üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, tüzük değişikliği kabul edildi.

Kurultaydaki konuşmasının ardından salondan ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüzük değişikliği görüşmelerinin sonuna doğru Ankara Spor Salonu’na geldi.

Maddeler üzerinde söz alan CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, kurultayı hazırlayan komitenin yer gösterdiği otellere yerleşen ancak bugün kayıt yaptırmayanların, CHP delegeliğiyle bağdaşmadığını söyledi. Kalkavan, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök‘ü, kurultaya gelme cesareti olduğu için kutladığını ancak kayıt yaptırmadığı için kınadığını ifade etti.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, ön seçimin önemine işaret ederek, yıllardır bunun unutturulduğunu söyledi. Yılmaz, yüzde 15 merkez yoklamasının, yüzde 5’e düşürülmesini, onun dışında ön seçim ya da aday yoklaması yapılmasını, yerel yönetimlerde de ön seçim olmasını önerdi.

Hasan İpek de konuşmasında, salondakilere ”Cumhuriyeti korumaya söz veriyor musunuz?” diye sorarken ”Evet” yanıtı veren partililer tarafından alkışlandı. İpek, kürsüden üzerinde ”Rahat uyu Atam, Cumhuriyetin bekçisiyiz” yazılı kaşkol çıkardı.

PM üyesi Turhan İçli, tüzüğe ilk kez engellilere yönelik bir madde girdiğini ancak bunun yetersiz olduğunu söyledi. Engellilerin yıllardır toplumsal yaşamın dışında bırakıldığını ifade eden İçli, engellilerin söz ve karar mekanizmaların da daha etkin yer almasını istedi.

Erhan Baydar, ahlak ve hukukun egemen olması için tüzüğün Merkez Yönetim Kurulu (MYK) başlıklı 39. maddesinin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ”partide korku imparatorluğunu yıkacağım” dediğini belirten Baydar, ”Eğer yıkacaksa, yardımcılarını belirleme yetkisini PM’ye devretmeli” dedi. Genel Başkan yardımcılarını PM’nin belirlemesi gerektiğini kaydeden Baydar, Genel Başkanın belirlemesi halinde tek adam yöneticiliğine gidileceği uyarısında bulundu.

Baydar, ”Genel Başkanda bu yetki olduğu sürece, makamına padişahlık makamı yazmak daha doğru olacaktır” diye konuştu.

Zeynel Kızılkaya, mahalle seçimlerinin yeri, günü ve saatinin en az 15 gün önceden ilçelerde askıya çıkarılmasını istedi.

Maddelerin tek tek okunup, üzerinde konuşmaların yapılmasının ardından tüzük değişikliği kabul edildi. Böylece CHP tüzüğünün 47 maddesi değiştirilmiş oldu.

Yeni tüzükte neler var?

Hazırlanan tüzük taslağında muhaliflerin isteklerinde yer alan ve Genel Merkez’in ilk etapta soğuk baktığı ‘örgütlere hazine yardımından yüzde 40 pay verilmesi’ karara bağlanmıştı.

Milletvekili adaylarını belirleme konusunda da tüzükte yenilikler yapıldı. 550 milletvekili adayını belirlemede yüzde 10’un altında oy alınan iller hariç yüzde 15’lik merkez yoklaması ile adaylar belirlenecek. Böylece 63 milletvekilini Genel Merkez belirleyebilecek. Geri kalan bölgelerde ise milletvekili adayları için ön seçim yapılacak.

Parti Meclisi sayısı ise 80’den 60’a düşürüldü. Üzerinde tartışma yaşanan bir başka konu olan kadın kotası ise yüzde 25’den yüzde 33’e çıkarıldı.

(Cumhuriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.