ManşetTürkiye

CHP, Miraç Miroğlu’nun ölümünün araştırılması için başvuru yaptı

0

Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan yedi yaşındaki Mihraç Miroğlu‘nun zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybetmesi CHP tarafından Meclis gündemine taşındı.

CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İncele Komisyonu üyeleri Mahmut Tanal, Servet Ünsal ve İrfan Kaplan, yedi yaşındaki çocuğun öldürülmesine ilişkin araştırma yapılması için İnsan Hakları Komisyon Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Mihraç Miroğlu’nu ezen ve ölümüne neden olan polis, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

‘Hiçbir hak yaşam hakkın üzerinde olamaz’

CHP’nin İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri, komisyon başkanlığına yaptıkları başvuruda, cezasızlığa dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

Mihraç Miroğlu’nun evinin bulunduğu sokakta meydana gelen olayla ilgili zırhlı araçların sokak arasında sürat yaptığı, trafik kurallarına riayet etmediği, keyfi hareket ettikleri gibi iddialar söz konusudur. Söz konusu olayda etkin soruşturma yapılmaması nedeniyle cezasızlık söz konusudur, hiçbir hak yaşam hakkının üzerinde olamaz, olmamalıdır.”

‘Mahallinde tespit yapılmalı’

CHP’li Milletvekilleri, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi‘nin hazırladığı rapora referans vererek son 10 yıl içinde zırhlı araçların karıştığı 63 kazada, 16’sı çocuk, altısı kadın olmak üzere toplam 36 kişinin öldüğünü, 85 kişinin de yaralandığını hatırlattı ve şunları kaydetti:

Bu sayılar da göstermektedir ki zırhlı araçların karıştığı, ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan vakalar ilk değildir. Mihraç Miroğlu’nun ölümü ile ilgili sorumluların tespit edilip acılı ailenin ve bölge halkının iddialarının yerinde incelenmesi ve araştırılması, ilgili hususlarının tespiti ve hak ihlallerinin kayıt altına alınması için İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından mahallinde tespit yapılarak gereğinin yapılmasını talep ederim.”

Ne olmuştu?

3 Eylül’de Şırnak’ın İdil ilçesi Turgut Özal Mahallesi’nde görgü tanıklarının ifadesine göre, yüksek hızda seyreden zırhlı polis aracı, sokakta bisiklet süren yedi yaşındaki Mihraç Miroğlu’na çarptı. Miroğlu, İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Mihraç Miroğlu’nun babası Salih Miroğlu, olaydan sonra Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın İdil Devlet Hastanesi’ne geldiğini ve zırhlı aracın yavaş gittiğini iddia ettiğini söyledi.

Miroğlu, Valinin sözlerine “Eğer o araç yavaş gitseydi, benim çocuğumun terliği dama uçmazdı ve 11 metre fırlamazdı. Bisikleti dört parçaya ayrılmıştı. Eğer dedikleri gibi çocuğa yandan çarpsaydı, yere düşerdi ve çocuk fırlamaz, terliği de dama kadar uçmazdı” diyerek tepki gösterdi.

Yedi yaşındaki çocuğun ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Savcı, çocuğunu yitiren Miroğlu’nun ifadesine ise henüz başvurmadı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.