ManşetTürkiye

CHP, hükümeti Türkiye’de de IŞİD’le mücadeleye davet etti

0

 

CHP Suriye sınırındaki Cerablus kentinin IŞİD’den temizlenmesi için başlatılan operasyon üzerine hükümeti ‘kendi topraklarımız içerisinde de IŞİD ile samimi bir mücadele’ye davet etti.

selin-sayek-bokeGenel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirterek ‘Suriye’deki yangına iktidarın benzin döktüğünü, o ateşin de Türkiye’ye sıçradığını’ söyledi.

“IŞİD, bölge ve Türkiye için en önemli tehdit unsurlarından biri olmaya devam diyor. Bu örgüt Türkiye’nin başucunda örgütlenmiş. Doğrudan halkımıza, akrabalarına kast etmektedir” diyen Böke, kendilerinin iktidara IŞİD ile mücadele konusunda somut öneriler sunduğunu ancak bunları dikkate alınmadığını aktardı.

‘Kendi topraklarımızda da mücadele edilmeli’

Böke, IŞİD ile topyekun bir mücadeleye dair bir irade ortaya konulmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen Türkiye’de at koşturuyorlar. Sonra biz kendi evlatlarımızı, askerlerimizi Suriye’ye ve Suriye girdabına IŞİD ile mücadele girdabına sokmak durumunda kalıyoruz. Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımızda koruyamıyoruz. Hükümet, IŞİD ile topyekun mücadeleye dair bir açık iradeyi hala ortaya koymuş değil. Hükümete bir kez daha açık çağrıda bulunuyoruz. Sadece Cerablus’ta değil kendi topraklarımız içerisinde de IŞİD ile samimi bir mücadeleye davet ediyoruz.”

‘Aldatılanların halkı aldatmasına izin vermeyeceğiz’

Bugün gelinen durumunun ‘mezhepçi’ dış politikanın bir sonucu olduğunu savunan Böke, “Aşırıcı örgütlere verilen desteğin Türkiye’ye çıkarmış olduğu maliyet hükümet tarafından da bizzat kabul edilmiş durumda. Türkiye bir yol ayrımında. Aldatıldık diye diye halkı aldatmaya devam edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

(Diken)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.