DünyaManşet

Cezayir’de ordu devrede

0

Cezayir’de haftalardır devam eden Abdülaziz Buteflika karşıtı gösteriler sonunda Genelkurmay Başkanı, Başkanlık koltuğunun artık boşaldığının duyurulmasını istedi.

Halkın taleplerinin meşru olduğunu vurgulayan Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa’nın 102’nci maddesinin uygulanmasını istedi. Bu madde, “Cumhurbaşkanının ciddi ve sabit hastalığından dolayı görevlerini yerine getirmesinin tamamen imkansız” olduğu durumlarda uygulanıyor.

Salah, televizyondan yaptığı basın açıklamasında ülkenin içinde bulunduğu kriz durumundan çıkmak için Cezayir halkının taleplerine cevap verileceğini kaydetti. Genelkurmay Başkanı, önümüzdeki dönemde de anayasaya ve hukukun üstünlüğüne saygı çerçevesinde adımlar atılacağını ifade etti.

Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah’ın 45 gün süreyle başkanlık görevini yürüteceği açıklandı.

Cezayir’de 1999’da yönetime gelen ve dört dönemdir yönetimde olan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın cumhurbaşkanlığı için bir kez daha aday olması ülke genelinde protesto gösterilerine neden oldu.

Buteflika, 11 Mart’ta sürpriz bir kararla 18 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini duyurmuştu.

(Euronews)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.