Doğa MücadelesiManşet

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevreyi talana açacak yeni ÇED düzenlemesi

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013 yılında sil baştan değiştirdiği Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliğini bugün bir kez daha değiştirdi. Baştan sona değiştirilen yönetmeliğe Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) karşı çıktı.

ÇMO, yeni ÇED düzenlemesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu

15...

Yeni düzenlemede Anayasa Mahkemesi’nin kararı dinlenmediğini. ÇED Muafiyeti sağlayan madde tekrar yönetmeliğe konduğunu. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği Çevre Kanunu’nun Geçici 3. Maddesi yönetmelikte yer aldığını belirten Çevre Mühendisleri Odası bu karar ile yapılaşmaya açılacak alanları da şu şekilde sıraladı;

Yeni ÇED ile tüm yeşil alanlar Sermayeye Fora

– 100 km ve altı demir yolları ÇED’den muaf tutuldu.

– Deniz, göl ve nehirlerin dibinde; 3.000.000 m3 ve üzeri dip taraması ve malzeme çıkartılması ÇED’den muaf oldu

– Akarsu havzaları arasında su aktarımında 100 milyon m3 altı ÇED ‘den muaf oldu. HES projelerine dolaylı muafiyet sağlanıyor. Büyük su temini projelerine ÇED’den muafiyet sağlanıyor

– Baraj ve gölet oluşturulmasında enerji üretimi şartı kalktı. Enerji üretmese bile 10 milyon m3 ve altı ÇED’den muaf olacak.

– Seramik üreten tesislerde ÇED uygulama sınırı 100.000 tondah 300.000 tona çıkartılıyor.

– Toplu konut projeleri, 500 yatak ve üstü kapasiteli hastaneler (örneğin şehir hastaneleri), golf tesisleri, alışveriş merkezleri, beyaz eşya boyama tesisleri, tarım arazilerini yok eden projeler, orman alanlarının dönüştürülmesi projeleri ÇED’den muaf tutuldu. Böylece daha fazla yaban domuzu şehre inecek!

(Radikal)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.