DoğaEkolojiManşet

180 bin ağacı yok edecek kum ocağı projesinde ‘ÇED olumlu’ kararı iptal

0

ÇED olumlu kararını iptal eden mahkeme, projenin, orman alanları ve yeraltı su kaynaklarıyla ilgili koruma ağırlıklı yaklaşımlarla bağdaşmadığını belirtti

Tekirdağ Çorlu’da 180 bin ağacın kesilmesine neden olacak kum ocağı projesi yargıdan döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED olumlu” kararını mahkeme iptal etti. Kararda, proje ile nadir orman alanlarından birisinin daha yok olacağı, su kaynaklarının tahrip edileceğine işaret eden mahkeme, hazırlanan ÇED raporunu ise “literatür veriler ile hazırlandığı, bitki türleri ile ilgili veri toplanmadığı” gerekçesiyle eleştirdi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Çorlu Belediyesi, Ersay Madencilik tarafından yapılması planlanan kuvars kumu ocağı kapasite artışı projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ÇED olumlu kararının iptali istemiyle dava açtı. Tekirdağ İdare Mahkemesi, kararında, kuvars kumu çıkarılacak alanın tamamının orman vasfındaki arazi üzerinde bulunduğuna işaret etti. Kararda, açık kum ocağı işletmesi şeklinde yürütülecek faaliyetin, sahadaki bitki örtüsünün tamamen kaldırılarak yürütülecek bir işlem olacağı, orman alanlarının sağladığı ekolojik, ekonomik ve sosyal hizmetleri tamamen ortadan kaldıracağı vurgulandı.

Mahkeme, projenin, orman alanları ve yeraltı su kaynaklarıyla ilgili koruma ağırlıklı yaklaşımlarla bağdaşmayan bir planlama kararı içerdiğine, şehir ve bölge planlama açısından da uygun olmadığına, hem yer üstü hem de yeraltı suyu beslenme alanının kum ocaklarının kazısı ile tahrip olacağına dikkat çekti. Kararda, bölgenin güneyinde yer alan çiftlikler ve konutların su ihtiyacının da ciddi anlamda etkileneceğini belirtildi.

“Talana izin vermeyeceğiz”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, proje ile 180 bin ağacın kesileceğini belirterek, mahkemenin doğayı koruyan ibret verici bir karar aldığını söyledi. Kararın hemen uygulanarak Ersay Madencilik’e verilen tüm onayların iptal edilmesini isteyen Aygun, kararın takipçisi olacağını vurguladı. Aygun, “Talana izin vermeyeceğiz” dedi.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.