ManşetDoğa MücadelesiEkolojik Yaşam

Çevre aktivistlerinden ölüme terk edilen Marmara Gölü için çağrı: Acilen su bırakın!

0
marmara gölü

Manisa’nın kuş cenneti olan Marmara Gölü, geçen 10 yıllık süreçte yanlış tarım ve su politikaları nedeniyle yüzey alanının yüzde 98’lik kısmını kaybetti. Gölde su seviyesinin yüksek olduğu yıllarda, kış aylarında yaklaşık 65 bin su kuşu kışlıyor. Göl ekosisteminin yok oluşu buradaki kuşlar, balıklar ve insanların yaşam alanlarını kaybetmesi anlamına geliyor.

Tunç Soyer göle su verilmesi için başvuruda bulundu

Devlet Su İşleri (DSİ), Gördes Barajı’ndaki suyun, İzmir’in içme suyu kaynaklarından biri olmasını gerekçe göstererek barajdan göle su vermeyi reddediyor. Gölde geçtiğimiz yaz aylarında meydana gelen kuruma nedeniyle Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DSİ’nin Marmara Gölü’ne 2021 içerisinde bir milyon metreküp su verilmesi için başvuruda bulunmuştu. Ancak DSİ bu talebe rağmen hala Gördes Barajı’ndan göle su bırakmıyor.

Kum Ocakları da suyu tutuyor

Gölün ana kaynağı Gördes Çayı’nın suyu, Gördes Barajı’nda tutuluyor. Ahmetli Deresi’nden besleme kanalı ile iletilmesi gereken su, göle verilmiyor. Kumçayı ve Gördes Çayı birleşip göle akmaları gerekirken yol üzerindeki kum ocakları malzeme işlemek için çay sularını göletlerine alıyor.

Gölün eski haline dönebilmesi için göle su verilmesi gerektiğini söyleyen Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuba Kılıç Karcı “Uzman ekibimiz düzenli bir şekilde Marmara Gölü’ne ziyaretlerde bulunuyor, bölge halkıyla görüşmeler gerçekleştiriyor. Yaz ayları gelmeden ve hazır toprak yağmur suyuna doymuşken Gördes Barajı’nda tutulan su bir an önce Marmara Gölü’ne bırakılmalı” diyor.

“Su salındığında toprağa geçmeyip hemen göle ulaşması mümkün olabilecek” ifadelerini kullanan Karcı, eş zamanlı olarak da Ahmetli Deresi’nden kış ve bahar sularının besleme kanalıyla göle ulaşması gerektiğini söylüyor. Manisalı yetkilileri göreve çağıran Karcı, son olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Yazdığımız resmi yazılar ve göle su bırakılması yönündeki talebimiz, kısa vadede çözüm bulmayı zorlaştıran cevaplarla geri çevriliyor. Üstelik arıza nedeniyle Gördes Barajı’ndan su sızıntısı olduğu söyleniyor. Bu su nereye gidiyor, bilmiyoruz. Suyun tarımda kullanımına yönelik alınacak tedbirlerle birlikte, acilen Gördes Barajı ve Ahmetli Deresi’nden gelecek suyla Marmara Gölü kuşları ve balıklarıyla yeniden kavuşmalı, göl ekosistemi korunarak gelecek nesillere aktarılmaya devam etmeli.”

Köyümüzden göç etmek istemiyoruz

Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Rafet Kerse, özellikle balıkçılıkla uğraşan birçok kişinin göl kuruduktan sonra farklı yerlere göç etmek zorunda kaldığını bildiriyor.

Rafet Kerse, “Yetkililer Ahmetli Deresi’nden verilecek suyun kirli olduğu için göle basılmadığını söylüyor; fakat suyun temiz olduğunu biz kendi gözlerimizle de görüyoruz. Yetkililer artık sesimizi duysun, çırpınışlarımızı görsün istiyoruz. Balıkçılıkla uğraşan vatandaşlar göç etmek zorunda kaldı, ayrıca borçlarımızı da ödeyemez hale geldik” diyor.

Marmara gölü’nün kurutulması yaşamı da tehdit ediyor

Marmara Gölü uluslararası öneme sahip bir Önemli Kuş Alanı. Kış aylarında bu gölde yaklaşık 65 bin su kuşu görülebiliyor.

Nesli tehlike altına girmeye yakın olan tepeli pelikan türünün dünya nüfusunun kış aylarında yüzde 9’u Marmara Gölü’nde besleniyor ve kışı da burada geçiriyor. Gölün kurutulması tepeli pelikan başta olmak üzere pek çok su kuşunun yaşamını tehdit ediyor.

Marmara Gölü aynı zamanda Önemli Doğa Alanı. Gölde iki endemik balık türü yaşıyor. Gölün kurumasıyla birlikte göldeki balık nüfusu da tümüyle tehlike altına girdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.