Haber HattıManşet

Çerkesler ÇDP’yi (Çoğulcu Demokrasi Partisi) kurdu

0

çdpÇerkes’ler Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) adıyla siyasi parti kurdu.

ÇDP kurucu Genel Başkanı Kenan Kaplan, “ÇDP üreteceği özgün projeler ve önerilerle devleti tam demokratik bir yapıya dönüştürmek amacıyla kurulmuştur” diye kaydetti.

Çerkes Hakları İnisiyatif’i üyeleri tarafından kuruluş çalışmaları yürütülen Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) bugün itibariyle siyasi hayatına başladı. Sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına kuruluş dilekçesini veren ÇDP kurucuları, konuya ilişkin açıklama yaptı. ÇDP kurucu Genel Başkanı Kenan Kaplan, partisinin kuruluşuna ilişkin ÇDP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamaya ÇDP yöneticilerin de katıldı. Kaplan, “Bugün itibariyle tüm Türkiye halklarının ve toplumsal kasemlerin kendilerinin ifade edebileceği, taleplerinin mücadelesini verebileceği yeni bir siyasi platform olarak ÇDP’yi kurmuş bulunmaktayız” dedi.

Ulusalcı devlet anlayışı tasfiye edilmeli

Türkiye’de 1980 darbesinden sonra oluşan anti-demokratik, ulusalcı devlet anlayışını tasfiye etmek için ÇDP’yi kurma kararı aldıklarını belirten Kaplan, “ÇDP üreteceği özgün projeler ve önerilerle devleti tam demokratik bir yapıya dönüştürmek amacıyla kurulmuştur” ifadelerini kullandı. Kaplan, ÇDP olarak, demokrasinin sınırlanmaya tutulmamasını savunduklarını kaydetti.

Müslim-gayri Müslim tasniflerini reddediyoruz

Türkiye’deki Çerkesler, Lazlar, Boşnaklar, Gürcüler, Arnavutlar ve Pomaklar gibi azınlıkların partisi olacaklarını savunan Kaplan, “ÇDP, azınlığı Müslim-gayri Müslim ekseninde tasniflenmesini kesinlikle reddeder. ÇDP, tüm etnik kimliklerin eşit olduğun ve eşit haklara sahip olacağı çok kültürlü , tam demokratik bir toplum düzeninin savunur” dedi konuştu.

Kaplan, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve etnik-kültürel sorunların çözümünün sadece Türkler ile Kürtler arasında çözülecek bir sorun olarak algılanmasının doğru görmediklerini belirterek, Türkiye’de yaşayan bir çok etnik grubun etnik ve kültürel sorunların çözülmesi sürecine fiilen katılamadıklarını ve bu sorunu ortadan kaldırmak istediklerini belirtti.

DİHA

More in Haber Hattı

You may also like

Comments

Comments are closed.