Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Cerattepe’deki maden arama faaliyetlerine Anayasa Mahkemesi’nden ‘dur’ kararı

0
cerratepe

Artvin‘in Kafkasör Yaylası‘ndaki Cerattepe mevkiinde yürütülen maden arama faaliyetlerine karşı verilen çevre ve hukuk mücadelesi sürerken Anayasa Mahkemesi (AYM), Cerattepe için verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunu iptal ederek, Anayasanın 20’nci maddesi uyarınca hak ihlali kararı verdi. Karar, 20 Mayıs 2024 tarihli Resmî Gazete‘de yayımlandı.

AYM, Artvinlilerin sağlıklı çevrede yaşama hakkına dikkat çekerek, özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, yeniden yargılamanın yolunu açarak kararı Rize İdare Mahkemesi‘ne gönderdi.

Akbelen’den Cerattepe’ye enerjiden madene Türkiye’de orman tahsisi gerçeği
Cerattepe Mücadelesi’nden Neşe Karahan: Hakkımda açılan beş dava var
“Madene hayır” diyen Cerattepeliler Valilik yasağına rağmen Artvin’de buluştu

Artı Gerçek‘e konuşan CHP Milletvekili ve anayasa hukukçusu İbrahim Özden Kaboğlu, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede, yerel mahkemenin kararı derhal uygulaması gerektiğini vurguladı. Kaboğlu, “Şu an Rize İdare Mahkemesi’nin ihlal kararını derhal yerine getirilmesini sağlayarak yeniden yargılama yapması gerekiyor” dedi.

Cerattepe’de ne olmuştu?

Cerrattepe’de maden arama faaliyetleri 1986’da Kanadalı Cominco şirketiyle başladı. Ardından Inmet Madencilik ve Cengiz Holding sırasıyla bölgede faaliyet gösterdi. Artvinlilerin ve çevrecilerin yoğun tepkileri ve açtıkları davalar sonucunda maden faaliyetleri zaman zaman durduruldu.

2013’te Artvinlilerin yaptığı yürütmeyi durdurma başvurusu sonucu süreç askıya alındı. 2014’te ise yerel mahkeme, bölgede maden işletilemeyeceğine dair karar verdi ve bu karar Danıştay tarafından onaylandı. Ancak, şirket ikinci bir ÇED raporu alarak çalışmalara yeniden başlamıştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.