Doğa MücadelesiEditörün Seçtikleriİkizdere DirenişiManşet

Cengiz İnşaat İkizdere’de iki mezarı yok etti

0
İkizdere

Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskenci bölgesinde Cengiz İnşaat tarafından yürütülen taş ocağı faaliyetlerine karşı direnen bölge halkı, mücadelesini Nisan 2021’den beri sürdürüyor. Bölgeden alınan haberlere göre iş makineleri, şimdi de köylülerin mezarlık alanlarını tahrip etmeye başladı.

İkizdere Çevre Derneği’nden basın sözcüsü Asuman Fazlıoğlu, konuyla ilgili Yeşil Gazete’ye yaptığı açıklamada, köyde Hayrullah Tan’a ait eski konağın karşısındaki mezar yerinde bir kadına ve bir çocuğa ait iki mezar yeri bulunduğunu, taş ocağı çalışmaları nedeniyle köyde kazı yapan ve tahribata yol açan iş makinelerinin bu mezar yerlerini de yok ettiğini ifade etti:

“Orada mezarlık yokmuş gibi davranıldı, işi aceleye getirdiler. Yoksa bu bölgede bir çalışma yapılacaksa, önce mezar yerlerinin taşınması gerekirdi. Şimdi bizim köyümüzün insanlarına ait bu mezarlar, kepçelerle darmadağın edildi.”

İkizdere’de Reis’in tehdidi sürüyor: Vatandaşlar dilekçe verecek

“Köyümüzün maneviyatı yok ediliyor”

İkizdere’de 2021’den beri devam eden taş ocağı inşaatı ve madencilik faaliyetleri, yalnızca çevreyi değil, köylülerin ve civardaki tüm canlıların yaşam alanlarını da yok ediyor. Fazlıoğlu, “şimdi de köyümüzün maneviyatını yok ediyorlar” diyerek, konuyla ilgili şikayette bulunacaklarını belirtti. 

İkizdere Direnişi

İkizdereliler, iş makineleri mezar yerini yok ettikten sonra yıkımdan haberdar oldular.

Ne olmuştu?

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılacak olan lojistik liman inşaatında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan taş ocağı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, ilçedeki Eskencidere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmıştı.

Bunun üzerine köylüler harekete geçerek, vadinin girişine çadır kurup nöbet tutmaya başladı. Kararı da yargıya taşıdı. Ancak inşaatı gerçekleştirecek olan Cengiz Holding çalışanları 21 Nisan’da vadiye girerek taş ocağı için yol açma çalışmalarına başladı.

Jandarma eşliğinde gelen şirket çalışanları, vadi girişine çadır kurup nöbet tutan vatandaşlardan çadırlarını kaldırmalarını istedi. Nöbet tutan vatandaşların tepkilerine rağmen çadırlar kaldırılırken, jandarma vadi girişine barikat kurdu.

Kısa sürede iş makineleri çalışmaya başlarken, bölge halkı da vadiye akın etti. Vatandaşlar, vadide çalışma yapan firma yetkilerinin herhangi bir izinlerinin olmadığını, yapılan çalışmanın yasa dışı olduğunu söyledi. Direnen köylüler, eylemleriyle iş makinalarının alandan ayrılmasını sağladı.

Söz konusu projeye “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararına karşı açılan dava için hazırlanan bilirkişi raporunda projenin usulsüz olduğu ve yapımının uygun olmadığı belirtilmişti.

İkizdere’de davacıdan sakınılan bilirkişi keşfi: Hukuk endemik bir tür gibi…

İkizdere’yi yok eden taş ocağına Danıştay’dan ‘dur’ kararı: Hukuk yavaş, makine hızlı

İkizdere’deki Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağı projesinde bugüne kadar projede çalışan vatandaşlardan bazıları iş makinelerini kullanırken gerçekleşen kazalar nedeniyle hayatını kaybettiği, taş ocağı nedeniyle bugüne kadar bölgedeki yaban hayatının olumsuz etkilendiği, bölgedeki ağaçların zarar gördüğü bildirilmişti. 

Söz konusu bilirkişi raporunun detaylandırılmadığı gerekçesi sonrası mahkemeye Mart 2022’de ek bilirkişi raporu sunulmuştu. 

İlk bilirkişi raporunda arıcılığın, bitki örtüsünün, doğanın, yaban hayatının olumsuz etkileneceği yönünde görüşler bildirilmiş ama daha sonra mahkeme tarafından ek bilirkişi raporu istenmesi sonrası gelen ek raporda söz konusu görüşlerin tam tersi olacak şekilde “özenle ağaç kesmek”, “arıcılığın üzerindeki olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi” gibi ifadelere yer verilmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.