Ekonomi

Cantona: Devrim banka boykotuyla başlar

0

Manchester United’ın eski yıldızı Eric Cantona, ekonomik ve sosyal devrim çağrısı yaparak, ‘kansız devrimin’ bankalardan başlayabileceğini söyledi.

Observer’de yayınlanan habere göre, Cantona, Avrupa’da sokaklara çıkmaya hazırlanan öğrenciler ve kamu çalışanlarına daha gelişmiş eylem tavsiyelerinde bulundu.

İngiltere’de futbol oynadığı dönemde 1995’te bir rakip taraftarın ırkçı tepkisine tekmeyle yanıt verdiği için dokuz ay futbol oynama cezası alan Cantona, eylemcilere bankaları hedef alın diyor.

Cantona, zaman zaman siyasete ilişkin görüşlerini de ortaya koyan eski bir futbolcu.

Fransa’da yayınlanan bir gazete için filme de alınan bir mülakat veren yıldız, döviz, pankart ve sloganlarla düzenlenen eylemleri ”modası geçmiş” olarak niteliyor.

”Bunun yerine” diyor Canton, ”bankalardan paralarını çekerek ekonomik ve toplumsal devrim gerçekleştirilebilir.”

Cantona mülakatında şöyle devam ediyor:

”Çevremizde bu kadar sefalet varken mutlu olamayız. Yapılması gereken şeyler var. Bugünlerde sokaklarda olmanın, gösteri yapmanın anlamı nedir? Böyle yaparak kendiniz kandırırsınız. Devrimi başlatmak için elimize silah alıp öldürmeye de başlayamayız. Devrim gerçekten çok kolay bugünlerde. Sistem ne? Sistem bankaların iktidarı üzerine kurulmuş, o zaman bu sistem bankalar üzerinde imha edilmeli.”

”Bu da üç milyon insanın ellerinde pankartlarla sokağa çıkıp, doğru bankalara giderek paralarını çekmesi, bankaların da çökmesidir. Üç milyon, on milyon insan, bankalar çöker, ortada bir tehdit de yok, kan da. Alın size devrim.”

Planın çok karmaşık olmadığınıve birilerinin kulak vermek zorunda kalacaklarını kaydeden Canton, ”Sendikalara zaman zaman bizlerin tavsiyelerde bulunması gerekir” dedi.

Observer, Cantona’nın çağrısının ilgi gördüğünü ve hızla yayılmaya başladığını belirterek, video kaydının youtube’da bir anda 40 bin kişi tarafından izlendiğini yazdı.

Habere göre, ”bankaları durdurun” adlı bir grup da 7 Aralık’ta bankalardan paraların çekilmesi için kampanya başlattı.

Şimdiye kadar Fransa’da 14 bin kişinin paralarını bankalardan çekme taahhünde bulundukları da haberdeki ayrıntılardan.

Facebook’ta da ilgi gören kampanya İngiltere’ye de yayıldı.

Fransa Bankalar Federasyonu Başkanı ise, çağrıyı ”aptalca bulduğunu” söyledi ve hırsızlara ve kara para aklayıcılara davetiye çıkarmak anlamına geldiğini öne sürdü. (BBC)

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.