Ekolojiİklim KriziManşet

Çanakkale ve Gaziantep’te de ormana girişler yasaklanıyor

0
Fotoğraf: DHA

İzmir ve Balıkesir‘in ardından Çanakkale ve Gaziantep‘te de olası yangınlara karşı ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Çanakkale’de yasak 1 ay, Gaziantep’te 15 gün süreyle uygulanacak.

Yasaklar iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık ve sıcak dalgaları sebebiyle Türkiye’nin özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde çıkan büyük ölçekli yangınların ardından geldi.

‘Görevliler haricinde girişler yasak’

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ‘Orman idaresinin göstereceği lüzum üzerine mahallerinin en büyük mülkiye amirleri, kuraklık veya yangın olup da henüz söndürülmüş fakat sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş olmak gibi fevkalade zamanlarda muayyen bir müddet için ormanlara girmeyi men ve oralardaki her türlü işlerin tatilini emredebilirler’ hükmüne uygun olarak Çanakkale ili dahilindeki ormanlık alanlara görevliler dışında 31 Temmuz-30 Ağustos 2021 tarihleri süresince ormana görevliler haricinde girişler, Çanakkale Valiliği’nin 30 Temmuz 2021 tarih ve 1745725 sayılı emirleriyle yasaklanmıştır” denildi.

Fotoğraf: DHA

Gaziantep’te ormana giriş 15 gün yasak

Gaziantep Valisi Davut Gül, kent genelindeki ormanlara girişlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Vali Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ormanların giriş ve çıkışlara kapatıldığını açıkladı. Herkesi kurallara uymaya davet eden Vali Gül, “Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesi ve diğer sebeplerden dolayı Gaziantep genelinde ormanlara giriş çıkışlar 15.08.2021 tarihine kadar valilik tarafından yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyarak şehrimizi ve ülkemizi koruyalım” dedi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.