İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Can Dündar’a toplam 27 yıl 6 ay hapis cezası verildi

0

MİT TIR‘larıyla ilgili hazırlanan habere Cumhuriyet Gazetesi‘nin Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde yer verdiği gerekçesiyle yargılanan Can Dündar, ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ suçundan  18 yıl 9 ay ve ‘FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etme’ suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı görülen 13. celseye, yurt dışında bulunan Can Dündar ve avukatları duruşmaya katılmadı.

Dündar, MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara Cumhuriyet Gazetesi’nde yer verdiği sebebiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, Yargıtay tarafından bu karar bozulmuştu. Dündar’ın yargılanmasının sürdüğü bu davada toplam 27 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Cezalarda indirim yok

Mahkeme, duruşmadaki tutum ve davranışları, yargılama sürecinde yurtdışına kaçmış bulunması, halen firari olarak aranmakta olması, yargılama sürecinde sosyal medyada yayınladığı videolar ve yaptığı paylaşımlarla pişmanlık duymadığının anlaşılmasıyla yeniden suç işlemeyeceğini ilişkin olumlu kanaat oluşmaması gerekçeleriyle her iki cezada da indirim uygulamadı.

Tutuklanması isteniyor

Mahkeme, Can Dündar’ın uzun süredir firari olarak aranmakta olması ve kaçak kararı alınmasına rağmen yargılamaya katılmaması gerekçesiyle her iki suçtan da hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi.

Ayrıca, Dündar hakkında daha önceden çıkartılan kırmızı bülten ve iade talepnamesi işlemleriyle iadesinin istenilmesine karar verildi.

Can Dündar hakkında çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama emrinin infazı da aynen devam edecek.

Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak suçundan da yargılanan Dündar, yasal unsurları oluşmadığı gerekçe gösterilerek bu suçtan beraat etti.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi’nin eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül, devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak ve silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçlarından tutuklanmıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda Dündar’ı 5 yıl 10 ay, Gül’ü ise 5 yıl hapse mahkum etmişti.

İki gazetecinin dosyası daha sonra ayrılmıştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.