Manşetİklim Krizi

‘Buzullardaki buz, tahmin edilenden yüzde 20 daha az’

0

Dünyadaki buzul alanları önceden düşünülenden çok daha az buz içeriyor. Bilim insanları, okyanuslarda erime ve deniz seviyelerini yükseltme potansiyeli olan yüzde 20 daha az buzul buzunun bulunduğunu tahmin ediyor.

“Nature Geoscience” dergisinde yayımlanan araştırmada, uydu teknolojisindeki gelişmelerle birlikte dünyadaki buzul alanları incelendi. 2017 ile 2018 arasında çekilen 800 binden fazla buzul görüntüsünün analiz edildiği araştırmada, pek çok buzulun daha önce değerlendirildiğinden daha sığ olduğu dikkati çekti.

En çok etkilenecek bölge And Dağları

İklim değişikliğinin su kaynakları ve deniz seviyesinin yükselmesi üzerindeki etkisi, büyük ölçüde dünyadaki buz rezervuarlarının boyutu ve belirsizliğini koruyan buz kalınlığı dağılımı tarafından belirleniyor.

Araştırma, Asya‘daki Himalayalar‘ın önceden tahmin edilenden yüzde 37 daha fazla buz içerdiğine işaret ederken, Güney Amerika‘daki And buzullarının ise kabaca yüzde 27 daha az buz içerdiğini saptadı. Buna göre, Peru‘nun buzulları, 1970’lerden bu yana yüz ölçümlerinin yüzde 40’ını şimdiden kaybetti.

Buzulların ne kadar hızlı hareket ettiğini ölçmeye çalışan araştırmanın baş yazarı, Grenoble Alpes Üniversitesi’nden Romain Millan, son yıllarda konuşlandırılan yüksek çözünürlüklü uyduların, And Dağları’ndaki küçük buzullardan Svalbard ve Patagonya‘daki büyük buzullara kadar dünyadaki buzulların yüzde 98’inin nasıl hareket ettiğinin ilk analizine olanak tanıdığını söyledi.

Millan, dünyanın en çok etkilenecek bölgenin And Dağları olduğunu belirtti.

Araştırmanın Grönland ve Antarktika’yı kapsamadığını belirten Milan, Antarktika’nın tamamının erimesi halinde deniz seviyesinin 50 metreden fazla artma potansiyelinin olduğunu kaydetti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.