DünyaHayvan HaklarıManşet

‘Büyük kediler’ geleneksel Çin tıbbı için işkenceyle parçalanıyor

0

Aslan ve kaplanların Çin’de iyileştirici özelliği bulunmadığı kanıtlanan ‘ilaçlar’ için, üretim çiftliklerinde küçük kafeslerde tutulduğu ve organlarının kullanıldığı raporlandı.

World Animal Protection’a (WAP) bağlı müfettişlerin hazırladığı raporda, geleneksel Asya “ilacı” için endüstriyel merkezlerde yetiştirilen aslan ve kaplanların acı verici deformasyonlarla dünyaya geldiği belirtildi. Hazırlanan geniş raporda büyük kedilerin yüzlerinde, ayak ve bacaklarında anormallikler tespit edildiği ve ayrıca görme, duyma, nefes alma ve çiğneme problemleri yaşıyor olabilecekleri bildirildi.

Independent’de yer alan rapora göre, üretim çiftliklerinde hayvanlar küçük kafeslerde tutuluyor ve vücut parçaları için öldürülüyor. Hayvanlar eklem yangısını ya da menejiti iyileştirildiği düşünülen kaplan kemiği şarabı için kaynatılıyor ya da parçalanıyor. Büyük kedilerden elde edilen ilaçların ayrıca güç verdiğine ve cinsel gücü artırdığına inanılıyor. Ancak uzmanlar “geleneksel ilaçların” kanıtlanmış iyileştirici bir etkisinin olmadığını uzun zamandır söylüyor.

Tüm dünyada 4 binden az vahşi kaplan bulunuyor.

Rapor vahşi kaplanların, aslanların, jaguar ve leoparların nesli tükenirken, Çin ve Vietnam’da “geleneksel ilaca” olan talebin ilacın fiyatını artırdığını belirtiyor.

Doğada dünyaya gelen büyük kediler annelerinden koparılırken, bazıları da üretim merkezlerinde doğuyor. Ayrıca son yıllarda “kaplan ürünlerine” talebin arttığı da raporda yer almış.

Müfettişler Çin’de yüzlerce kaplan ve aslanı barındıran ve yalnızca minimum miktarda yiyecek ve su sağlayan hücreler tespit etti. Görgü tanıkları birçok hayvanın kaburgalarının zayıflıktan belirgin şekilde göründüğünü söyledi.  “İlaçların” büyük kedilerin varlığını tehlikeye attığının altını çizen raporda, “Vahşi aslanlar muhtemelen organize suç şebekesi tarafından yasal olmayan şekillerde alınıp satılıyor” ifadelerine yer verildi.

Vahşi kaplan popülasyonunun nesli tükenmekle karşı karşıya ve tüm dünyada 4 binden az vahşi kaplan bulunuyor.

WAP’ın vahşi yaşam danışmanı Dr. Jan Schmidt-Burbach, “Bu büyük kediler açgözlülükle para için sömürülüyor. Şifalı olduğu düşünülen ilaçların kanıtlanmış iyileştirici bir etkisi yok. Sadece bu yüzden bile yapılanlar kabul edilemez” dedi. WAP geçen yıl da Güney Amerika’da jaguarların izinsiz avlandığını ortaya koymuştu.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.