İklim KriziManşetYerel

Burdur’da su alarmı: Araç ve halı yıkamak yasaklandı

0

Son yıllarda su varlığının önemli kısmını kaybeden Burdur‘da kuraklık tehlikesine karşı bir dizi önlem hayata geçirildi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ‘Göller Yöresi’ olarak anılan bölgede birçok gölün kaybedildiğini, kuraklığın yanı sıra içme suyunda da önemli bir sorun olduğunu ve bu ayki meclis toplantısında içme suyuna ilişkin önlemler alacaklarını söyledi.

Ercengiz’in açıklamalarının ardından Burdur Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısında, konu gündeme geldi.

Toplantıda; Ercengiz’in gündeme ek madde olarak sunduğu önerge ile belediye mücavir sınırları içerisinde içme suyu şebekesini kullanarak araç, halı ve benzeri malzeme yıkamanın, bahçe ve tarla sulamanın, iş yeri ve bina kaldırımları yıkamanın yasaklanması kararı görüşüldü.

Konuya ilişkin meclis üyelerine bilgi veren Ercengiz şunları söyledi:

“Malumunuz; geçen yıl içme suyunda sorun yaşadık. Havzamızın yer altı su kaynakları hızla azalıyor. Şu anda başka bir su kaynağımız yok. Ülkemiz bu yıl önemli bir susuzluk sorunu yaşayacak. Kuraklık haritasını zaman zaman Meteoroloji Genel Müdürlüğü yayınlıyor. Bölgemiz maalesef aşırı kuraklık çeken bölgelerden biri. Birkaç gündür yağmur yağıyor. Çok mutlu oluyorum. İnşallah bahar aylarında daha fazla yağış alır ve yazın su sorunu yaşamayız.”

Önlemler aldıkları ve yeni sondajlar yaptıklarını anlatan Ercengiz, “Ancak yer altında ne kadar su kaldığını kestiremiyoruz. Bu nedenle de zabıtamızdan bu konuda bir yönetmelik güncellemesi yaparak, caydırıcı olması  ve vatandaşımızda bir duyarlılık oluşturma adına böyle bir gündem maddesini aldık” dedi.

Daha sonra yapılan oylamada; bir çekimser oy karşılık gündemi maddesi, oy çokluğu ile kabul edildi.

Burdur Belediye Meclisi’nde alınan kararla; belediye mücavir sınırları içerisinde içme suyu şebekesini kullanarak araç, halı ve benzeri malzeme yıkamak, bahçe ve tarla sulamak, işyeri ve bina kaldırımları yıkamak yasaklandı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.