Kültür-Sanat

Buradan yetkililere süslenmek istiyoruz

0

HIV ve AIDS ile yaşayanlar yararına düzenlenen “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” adlı fotoğraf sergisi 14 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Piola’da.

“Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” projesi, fotoğraf sanatçısı Fatih Akdan tarafından geçtiğimiz iki sene süresince hiçbir ayrım gözetmeden fotoğraflanan 600 gönüllünün özverisi ile meydana geldi.

Makyaj yapmak ve güzelleşmek insanları yaşama bağlayan, güne daha pozitif bakmalarını sağlayan bir araç ve çoğumuz için bir anlamda topluma kendini ifade etme biçimidir. Günlük hayatımızda sürdüğümüz kırmızı bir rujla daha renkli hissedebilir ya da siyah bir göz kalemi yardımı ile bakışlarımıza anlam katarız. İşte makyaj yaparken yüzümüzden aynaya yansıyan bu mutluluktan ve yaşam sevincinden yola çıkan Fatih Akdan yakaladığı enstantaneleri bizlere geri yansıtarak bu mutluluğu anlatmak istedi.

Genç yaşlı, kadın erkek, öğrenci, ressam, bankacı, sporcu, tiyatro oyuncusu, makyaj sanatçısı kısacası toplumun her kesiminden birçok gönüllü de bu projeye destek olmak için ayna karşısına geçti. Kimisi süslü tuvalet masasında, kimisi vapurda, kimisi kuliste, kimisi de ofisinde…

Fatih Akdan’ın Projesi’nin isim babası ve serginin sembolü haline gelen karikatürün sahibi ise ünlü Karikatürist Metin Üstündağ. Güçlü mizah kalemini çoğu zaman toplum ve kadın erkek ilişkileri, modern toplum ve bastırılan kişilikler, toplum ve önyargılarımız gibi konuları hicvetmek için kullanan Metin Üstündağ projeye hediye ettiği karikatürü ile projenin vermek istediği mesajı kısa yoldan veriyor.

MAC Kozmetik, MAC AIDS Fonu faaliyetleri çerçevesinde projenin ana sponsoru olurken, SONY teknoloji desteği veriyor. Sergi kapsamında fotoğraf satışlarından sağlanacak olan tüm gelir HIV ve AIDS ile yaşayan kişilere destek vermek adına Türkiye’de faaliyet gösteren Pozitif Yaşam Derneği’ne bağışlanıyor.

“Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” Sergisi 14 Ekim 2010, Perşembe günü Point Otel Barbaros bünyesindeki tüm dünyada adını muhteşem İtalyan lezzetlerinin yanı sıra genç sanatçılara ve sanata verdiği destekle de duyuran Piola’nın mekân sponsorluğunda yapılacak olan kokteyl ile açılıyor. Sergi 1 Kasım 2010, Pazartesi gününe kadar Piola’da görülebilir.

Pozitif Yaşam Derneği sergiyi destekliyor

HIV/AIDS için, önyargısız bir toplum ve yaşam için; “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyorlar.” Dernekten sergi ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Genç veya yaşlı, kadın veya erkek, HIV pozitif veya negatif demeden her kesime; HIV pozitif kişilerin düzenli tedavi ile hayatlarına devam edebildiğini, çalışabildiğini, evlenebildiğini, belirli önlem ve kontrollerle HIV pozitif bebekler dünyaya getirebildiklerini anlatmak istiyorlar.Korkutarak, ötekileştirerek, yok sayarak, kulaklarımızı tıkayarak değil; doğrusunu anlatarak, dinleyerek ve farkında olarak; mitleri değil tıbbın ispatladığı gerçekleri paylaşmak istiyoruz. HIV sosyal ilişkilerle, öpüşmekle, sarılmakla, aynı ortamda bulunmakla, aynı ruju, allığı, ojeyi, rimeli paylaşmakla, sivrisinek ısırmasıyla, ortak havuzu, tuvaleti kullanmakla, tükürükle, ter ile bulaşmaz.

Kurulduğu tarihten bu yana 600 HIV/AIDS ile yaşayan kişiye binlerce destek hizmeti veren Pozitif Yaşam Derneği, fotoğrafı çekilen bu 600 kişiye, fotoğraf sanatçısı Fatih Akdan’a ve Ağustos 2008’den bu yana her Viva Glam marka rujun satışından elde ettiği gelirin tamamını Pozitif Yaşam Derneği’ne bağışlayarak HIV pozitiflerin yaşamlarına renk katan MAC Kozmetik’e teşekkür ediyoruz.

Sergideki fotoğrafların sahibi fotoğraf sanatçısı Fatih M. Akdan. 1983 Almanya doğumlu olan Fatih M. Akdan, liseyi Adana’da okudu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okurken fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Ürün, portre fotoğrafçılığı dışında fotoroman da hazırlayan Fatih M. Akdan, Toplum Gönüllüleri Vakfı İletişim Sorumlusu görevini yürütüyor.

Detaylı bilgi için: www.buradanyetkilileresuslenmekistiyoruz.com

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.