ManşetTürkiyeUncategorized

Bülent Şık yeniden hakim önünde

0

Halka açıkladığı araştırmada, 8 milyon insanın yaşadığı bölgede çevre kirliliğinin gıdalarda ve suda kanserojen etkiler yarattığını ortaya koyan Bülent Şık, yarın ikinci duruşmaya çıkacak. 12 yıl hapsi istenen Şık “göreve ilişkin sırrın açıklanması” ve “açıklanması yasaklanan bilgileri temin etme ve açıklama” ile suçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın halktan gizlediği kanser raporunu bir yazı dizisiyle halka duyurduğu gerekçesiyle 12 yıla kadar hapsi istenen bilim insanı Bülent Şık hakkındaki davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Duruşma öncesi dosyaya giren bilirkişi raporunda, bölgedeki kirliliğe yönelik haberlerin daha önce de yayımlandığına işaret edildi. Yarınki duruşmada, savcılığın esas hakkındaki görüşünü açıklayabileceği belirtiliyor.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, akademiden KHK ile ihraç edildikten sonra Cumhuriyet gazetesinde halk sağlığı konulu yazılar kaleme alan Bülent Şık, Kocaeli, Ergene Çayı havzasında yer alan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ile Antalya’da yapılan, Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmanın bulgularını halka duyurdu. Bu nedenle Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Araştırma, 8 milyon insanın yaşadığı bölgedeki çevre kirliliğinin gıdalarda ve suda kanserojen etkiler yarattığını ortaya koyuyor. Raporu, önlem alması gereken kamu kurumlarına bile göndermediği ortaya çıkan Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine Şık’ın TCK 258 uyarınca “göreve ilişkin sırrın açıklanması” ve TCK 334 ile TCK 336 uyarınca “açıklanması yasaklanan bilgileri temin etme ve açıklama” suçlarını işlediği iddia edildi.

Zaten biliniyor

Davanın ilk duruşması 7 Şubat’ta görüldü. 30 Mayıs’ta görülecek ikinci duruşma öncesi hazırlanan bilirkişi raporu Bülent Şık’ın açıkladığı bilgilerin daha önce de başka haber sitelerinde yer aldığını ortaya koydu. Raporda, çeşitli tarihlerde çeşitli sitelerde Kocaeli, Ergene Çayı ve Antalya ile ilgili çıkan haberlere yer verildiği kaydedildi. Bu haberlerin Şık’ın yazısından önce olduğuna dikkat çekilerek, “İnternet ortamında yapılan araştırmalarda suça konu bölgeler ile ilgili suç tarihi olan 16 Nisan 2018 tarihinden önce de haber sitelerinde ve gazetelerin internet sitelerinde benzer haberlerin yapıldığı kanaatine varılmıştır” denildi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.