Manşet

Bugün 11 ilde kuvvetli sağanak bekleniyor: AFAD ve AKOM’dan uyarı

0

Bugün başta Marmara Bölgesi olmak üzere pek çok il ve çevrelerinde kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) 11 il için yağış uyarısı yaptı.

Açıklamada, bugün Marmara’nın güney ve batısı ile Kuzey Ege’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların,

  • Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya‘da kuvvetli,
  • Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne‘nin güneyi ile Tekirdağ‘ın batısında yer yer çok kuvvetli olması beklendiği ifade edildi ve bu il valiliklerine ve vatandaşlarına uyarı yapıldı.

“Valiliklere meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyılarda hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı ilgili birimlerin uyarılması, iletişim kanallarının açık tutulması, ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personel planlamasının hazır bulundurulması, teyakkuza geçilerek gerekli tedbirlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale birimlerinin hazır halde bekletilmesine yönelik gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın da sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.”

İstanbul’da akşam başlayacak

İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), yağmurun bu akşamdan itibaren İstanbul‘u da etkisi altına alacağını belirtti.

Açıklamaya göre, öğle saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi genelinde etkili olacak serin ve yağışlı hava akşama doğru İstanbul’a gelecek.

İl genelinde yer yer kuvvetli, gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri yaşanacağı belirtiliyor. Tahminlere göre  yağışlı hava Cuma akşam saatlerine kadar devam edecek.

İBB ve İSKİ ekiplerinin yollarda göllenme, kot seviyesinin altında kalan kesimlerde su baskını, derelerde taşkın riski oluşturabilecek yağışlara karşı alarm durumuna geçtiğii ve mazgalların kontrol edilerek temizlendiği açıkladı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.