ManşetTürkiye

‘Bu para verilirse herkes çocuğunu öldürür’

0

Malatya’da su kanalına düşerek ölen 5 yaşındaki Sedef’in ailesinin açtığı tazminat davasına belediye, “Bu para verilirse herkes çocuğunu öldürür” dedi. Mahkeme de, “Çocuğunuza dikkat etmediğiniz için öldü” şeklinde karar vererek belediyeyi akladı.

Malatya’da evlerinin önünden geçen açık su kanalına düşerek hayatını kaybeden 5 yaşındaki Sedef Kömürgöz davasında ilginç bir karar ortaya çıktı. Mahkeme verdiği kararda belediyeyi suçsuz buldu, aileyi kusurlu buldu.

“Çocuğunuza dikkat etmediğiniz için öldü”
Akşam‘dan Ercan Öztürk‘ün haberine göre, Sedef Kömürgüz’ün ölümünün ardından ailesi 800 bin lira tazminat talebinde bulunmuştu. Malatya Belediyesi’nin avukatı mahkemedeki savunmasında bu rakamı çok yüksek olduğunu belirterek, “Bu para verilirse herkes çocuğunu öldürür” demişti. Yaklaşık 4 yıldır devam eden davada Malatya İdare Mahkemesi kararını verdi. Mahkeme, belediyeyi suçsuz bulup, “İdarenin sorumluluğunda bulunan açık sulama kanalına düşmesinde çocuğun ebeveynleri olarak gerekli denetim ve gözetim sorumluluğunu yerine getirmeyen davacıların kusuru bulunduğu açıktır” diyerek tazminatta indirime gitti.

Belediye aklandı, aile suçlu bulundu
Su kanalının geçtiği yere gerekli önlem almayan Malatya Belediyesi, ‘Hasım’ olmadığı gerekçesiyle davada aklandı. Mahkeme DSİ’nin ailenin her bir bireyi için toplam 70 bin lira tazminat ödemesine hükmetti. Kömürgöz Ailesi’nin avukatı Ümit Yavuz kararı skandal olarak yorumladı. Yavuz, “Skandal savunmayı yapan belediye aklandı. Su kanalının etrafına önlem almayan belediye aklanırken, çocuklarına sahip çıkmayan aile suçlu bulundu. Toplam 5 kişi için 800 bin lira tazminat talebimiz oldu ama 70 bin liraya hükmetti. Bu kararlar verilirse belediye de önlem almaz, DSİ de. Kararı temyiz edeceğiz” dedi. Karara isyan eden Yavuz, “Karar hukuka aykırı olduğu gibi vicdanları da tatmin etmekten uzaktır. Anayasa’nın 138’nci maddesi hakimlere vicadani kanaatlerine göre hüküm vermeyi emreder. Demek ki kararı veren yargıçların vicdanları böyle emretmiş. Öte yandan şehrin içinden geçen su kanalı hakkında belediyenin sorumsuz olduğuna kanaat getirmiştir” diye konuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.