Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Manisa Kalemoğlu’nda köylüler madene karşı ormanı savunuyor

0
kalemoğlu

Manisa‘nın Gördes ilçesine bağlı Kalemoğlu’nda doğa savunucuları bugün (20 Mayıs’ta) ormanlarını korumak ve maden çalışmalarına karşı durmak için bir araya geliyor. Akhisar, Salihli, Manisa, Soma, Kırkağaç, Gördes, Saruhanlı, Gölmarmara çevre örgütleri ve gönüllüleri ile Manisa Çevre Platformu ve Ege Çevre ve Kültür Platformu‘nun (EGEÇEP) desteğiyle gerçekleştirilen etkinlik, Kalemoğlu Mahallesi‘nde saat 18:00’de başlayacak.

Kalemoğlu köylüleri, yıllardır Nikel Kobalt A.Ş.‘nin köylerinde ve çevresinde sürdürdüğü faaliyetler nedeniyle büyük zarar gördüklerini ifade ediyor. 2014 yılından bu yana köyün yakın çevresinde ormanlık alanların önemli bir kısmının yok olduğunu belirten köylüler, son olarak Kocamurt ormanının da maden sondaj çalışmaları için tehdit altında olduğunu dile getiriyor.

Köylüler, bu çalışmalar nedeniyle her gün zehirli hava soluduklarını ve içme sularının sürekli olarak tehdit altında olduğunu vurguluyor. Maden yetkililerinin, ormanı satın aldıklarını ve yasal olarak bu ormanın kendilerine ait olduğunu iddia etmeleri, köylüler tarafından kabul edilmiyor. Köylüler, bu ormanın satılık olmadığını ve sondaj çalışmalarıyla birlikte köylerinin tamamen yok olacağını ifade ediyor.

Kalemoğlu köylüleri, köylerini, havalarını, topraklarını ve sularını savunmanın anayasal hakları olduğunu belirterek, sadece kendi yaşamlarını değil, doğadaki tüm canlıları, endemik bitkileri ve doğal kaynakları korumak için mücadele ettiklerini söylüyorlar. Köylüler, madende çalışan diğer köylülerin de vicdanen yanlarında olduklarına inandıklarını ifade ediyorlar.

Köylüler, Nikel Kobalt A.Ş.’nin sondaj çalışmalarına kesin bir dille karşı çıkarak, köylerinin ve ormanlarının yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirtiyor. Bu kapsamda düzenlenen büyük buluşmada, çeşitli çevre örgütleri ve gönüllüler de köylülere destek verecek.

Kalemoğlu’nda ne olmuştu?

Manisa’nın Gördes ilçesine bağlı Kalemoğlu köyü, uzun yıllardır nikel madenine karşı direniş sergiliyor. Köylüler, yaklaşık on yıldır Meta Nikel Kobalt Madencilik Şirketi’nin faaliyetlerinden zarar gördüklerini belirtiyor. Şirketin genişleme çalışmalarından tesadüfen haberdar olan köylüler, ormana sondaj makinelerinin sokulmasına engel oldu.

Kalemoğlu köylüleri, 2014 yılından bu yana Kızıloluk, Matal ve Türkmencardağı ormanlarını kaybettiklerini, şimdi ise köyle bütünleşik olan Kocamurt ormanının yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade ediyorlar. Köylüler, her gün zehirli hava soluduklarını ve içme sularının sürekli tehdit altında olduğunu vurguluyor. Bu nedenle köyün girişini ve yolları kapatan köylüler, sondaj makinelerinin ormana girmesini engellemişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.